Kontrowersyjna "Ustawa o otwartych zasobach publicznych"

28-01-2013
14-05-2013
Warszawa. Powstał ruch Kreatywna Polska
W Polsce należy tworzyć, a nie tylko kopiować i rozpowszechniać - przekonują aktywiści ruchu Kreatywna Polska, którego powstanie ogłoszono we wtorek w Warszawie. Reprezentanci ruchu to m.in. Agnieszka Holland, Jacek Bromski, Zbigniew Hołdys, Urszula Dudziak.
28-02-2013
Czy twórcy zrezygnują ze współpracy z państwem?
- W świetle tych przepisów Krzysztof Penderecki musiałby pytać urzędników o zgodę na wykonanie swojej symfonii - mówił w Dwójce Maciej Strzembosz, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych - z dyskusji o prawach autorskich w Dwójce.
27-02-2013
Warszawa. Odpowiedź na apel twórców do premiera
W odpowiedzi na list reprezentantów środowisk kreatywnych do Premiera Donalda Tuska oraz kontrowersje pojawiające się w debacie publicznej wobec prac resortu administracji i cyfryzacji, apeluję o rzeczową i uczciwą debatę - pisze minister Michał Boni.
26-02-2013
Warszawa. Środowiska kreatywne apelują do premiera
Dnia 25 lutego w Kancelarii Premiera złożony został tekst Apelu reprezentantów środowisk kreatywnych do Prezesa Rady Ministrów, Pana Donalda Tuska z dnia 16.02.2013, wraz z 471 podpisami. To największa akcja środowisk twórczych od lat.
18-02-2013
Warszawa. Minister Boni będzie rozmawiać z twórcami o otwartych zasobach
Minister cyfryzacji Michał Boni będzie rozmawiać w poniedziałek z przedstawicielami twórców i organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi o nowej ustawie o otwartych zasobach. Pomysł udostępnienia zasobów kultury wywołał kontrowersje wśród twórców.
13-02-2013
Boni: wolność w internecie nie oznacza wydziedziczania twórców
Trzeba uszanować obawy, które pojawiły się przy dyskusji o otwartych zasobach; nie chcemy wydziedziczać twórców - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas odbywającego się w Warszawie 2. Kongresu Wolności w Internecie.
13-02-2013
Warszawa. Drugi Kongres Wolności w Internecie
Miesiące, które upłynęły od sprawy umowy ACTA były czasem przyspieszonej edukacji zarówno politycznej, jak i dotyczącej precyzyjnych zagadnień wiążących się z internetem - ocenił w środę premier Donald Tusk na sesji otwierającej Drugi Kongres Wolności w Internecie.
11-02-2013
Warszawa. Wydawcy krytycznie ws. otwartych zasobów
Proponowana ustawa o otwartych zasobach uderza w prawa autorskie twórców i w swobodę działania podmiotów gospodarczych - alarmują wydawcy. Założenia do projektu nowej ustawy przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
29-01-2013
Czy kultura się otworzy?
Dlaczego instytucje miałyby z entuzjazmem brać się do uwalniania zasobów, skoro jednocześnie poddane są presji "zarabiania" na swojej działalności? Czy będzie można zapłacić więcej artyście, gdy zawarta z nim umowa pozwoli na późniejsze udostępnienie dzieła w "pełnej opcji" - pisze Sławomir Czarnecki na blogu widowniablog.pl.
28-01-2013
Boni: państwo nie zmusi artystów do udostępnienia utworów w sieci
Państwo nie może przymuszać artystów do udostępniania utworów w sieci, ono może mu to jedynie umożliwić - powiedział PAP minister cyfryzacji Michał Boni. Konsultacje założeń do projektu ustawy o otwartych zasobach przygotowanych przez resort zakończą się 5 lutego.
28-01-2013
Warszawa. Kontrowersje wokół nowej ustawy o otwartych zasobach
Ustawa o otwartych zasobach zagrozi prawom twórców - uważa Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Natomiast Centrum Cyfrowe ocenia, że ustawowe zobowiązanie do udostępniania - finansowanych z budżetu państwa - zasobów edukacji, nauki i kultury to krok w dobrą stronę.
25-01-2013
Warszawa. Michał Boni proponuje reset w dyskusji o otwartych zasobach
Przystępujemy do nowej fazy debaty o otwartych zasobach. Proponuję, żeby po 5 lutego, kiedy formalnie zakończy się ta faza konsultacji założeń do ustawy o otwartych zasobach, sukcesywnie spotykać się, dyskutować punkt po punkcie, przedstawiać argumenty i słuchać głosów ze wszystkich stron - mówił szef MAC Michał Boni 24 stycznia na spotkaniu z twórcami i Obywatelami Kultury.
23-01-2013
Warszawa. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji konsultuje nową ustawę
Konsultacje projektu "Ustawy o otwartych zasobach publicznych" Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło 28 grudnia 2012 r., a termin zgłaszania uwag został wydłużony do 5 lutego 2013 r. Na stronie Ministerstwa uwagi i pytania dotyczące projektu.
21-01-2013
Warszawa. Nowa ustawa niekorzystna dla twórców
Pozbawienie artystów tantiem i uzyskiwanie licencji na własne dzieło to niektóre zapisy nowej "Ustawy o otwartych zasobach publicznych". Zachęcamy do zabrania głosu w konsultacjach społecznych i wspólnej walki o nasze prawa - apeluje ZAiKS. Termin konsultacji przedłużono do 5 lutego.