powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Teatr Ateneum podsumował projekt "Superbohaterowie"

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum podsumował projekt "Superbohaterowie", w ramach którego odbyły się m. in. warsztaty opowiadania historii, zajęcia teatralne.

Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w uteatralizowanym czytaniu opowieści dziecięcych. Oryginalne miniatury literackie przeczytali aktorzy Teatru Ateneum: Ewa Reymann, Piotr Gabriel oraz Piotr Janiszewski, a całość wyreżyserował Tomasz Kaczorowski.

"Superbohaterowie" to projekt literacko-teatralny, w ramach którego pedagodzy i artyści przeprowadzili warsztaty opowiadania historii i zapytali kilkadziesiąt dzieci o to, co by zrobiły, gdyby były superbohaterami. Efektem tego działania są dziecięce opowieści, które wykorzystane zostały do stworzenia słuchowiska, spektaklu i publikacji.

Do projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury Teatr zaprosił Podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Fundacji "ISKIERKA", Ewangelickiego Centrum Diakonijnego "Słoneczna Kraina" oraz Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Forma działań okazała się tak atrakcyjna, że do zadania włączyło się również kilkoro Uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu oraz Zespołu Szkół Społecznych "Nasza Szkoła" w Zabrzu. Tak różnorodnym grupom dzieci zadano to samo pytanie: "Kim byś był, gdybyś został superbohaterem?". Odpowiedź na to pytanie można znaleźć czytając opowieści dzieci oraz odnajdując w nich cząstkę siebie.

Dla twórców projektu szczególnie fascynujące było obserwowanie, jak dzieci z pasją tworzą historie o superbohaterach, jak wkładają w to całe serce i tym samym wzmacniają wiarę we własne możliwości. Nie bez znaczenia był tu bowiem społeczny wymiar projektu, ponieważ uczestnicy poprzez warsztaty opowiadania historii, mogli lepiej się poznać, a "sztuka stworzona przez dzieci" i kierowana do tej samej grupy rówieśniczej, okazała się świetną zachętą do rozwijania ich zainteresowań literackich i teatralnych. Natomiast dla tych uczestników, którzy borykają się z różnymi przeciwnościami losu, forma zajęć miała przede wszystkim wymiar arteterapeutyczny, ponieważ pozwoliła ukierunkować ich uwagę na własne talenty i umiejętności.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018".