powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Sajnuk apeluje o rozwiązanie sytuacji lokalowej Teatru WARSawy

- Ta władza Warszawy, która obecnie rządzi, nie zrobiła przez 3 lata nic; nie odpowiadała na nasze petycje, aby odzyskać to miejsce skutecznie i na stałe dla kultury i dla Warszawy - powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru WARSawy Adam Sajnuk.

- Chciałbym powiedzieć kilka słów o niezmiennie trudnej sytuacji lokalowej Teatru WARSawy, właściwie od 5 lat, odkąd się tu znajdujemy. (...) Nic w sprawie zamiany i odzyskania tego budynku nie drgnęło. Ta władza Warszawy, która obecnie rządzi, nie zrobiła przez 3 lata nic - ani żadnego ruchu w stronę właściciela budynku, ani nie odpowiadała na nasze liczne petycje, prośby i apele o to, aby siąść do stołu i porozmawiać, jak to miejsce odzyskać skutecznie i na stałe dla kultury niezależnej, w ogóle dla kultury i dla Warszawy - powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru WARSawy Adam Sajnuk.

- Stoimy w miejscu - ocenił. - Za państwa-dziennikarzy pośrednictwem chciałbym zaapelować chyba najbardziej do kandydatów do Rady m.st. Warszawy i na Prezydenta Warszawy, żeby może w przyszłości niedalekiej zajęli się tym tematem - powiedział.

- Perspektywa jest taka, że jeśli nic się nie ruszy przez najbliższe praktycznie pół roku czy te kilka miesięcy po wyborach - to myślę, że to miejsce przestanie dla kultury istnieć - wyjaśnił.

Sajnuk dodał, że ma "potwierdzone informacje, iż cierpliwość właściciela budynku doszła do ściany, do granicy i dłużej trwać nie będzie". Zwrócił uwagę, że Teatr WARSawy działa w budynku przy Rynku Nowego Miasta 5/7 "na preferencyjnych warunkach", gdy chodzi o wysokość czynszu opłacanego właścicielowi.

- Teraz od właściciela wpłynęło takie pismo do miasta, w którym wylicza on poziom strat przez te minione 5 lat, które poniósł na tym, że wynajmuje tę przestrzeń na tzw. kulturę, a nie na sklep, restaurację czy oddział banku - poinformował dyrektor Teatru WARSawy.

- Zobaczymy, czy teraz jakaś odpowiedź będzie? - powiedział.

Sajnuk przypomniał, że "miasto było, jak państwo wiecie, dogadane przez lata na zamianę działki na ten budynek". - W którymś momencie utknęło to na radzie miasta i do dziś nie został ten temat podjęty" - mówił. "Nam jak widać, nie udaje się tutaj dotrzeć do żadnych struktur, bo miasto po prostu nam nie odpowiada na pisma, nie reaguje na kolejne apele - dodał.

- I Rada m.st. Warszawy, i ratusz w postaci obecnego wiceprezydenta Witolda Pahla, do którego też kilka pism zostało skierowanych - bez odpowiedzi, bez skutku - podkreślił Sajnuk.

Dyrektor Teatru WARSawy poinformował również, że zapraszał na środową konferencję prasową "przedstawiciela, kogoś ze sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego", "próbowaliśmy zaprosić kogoś z Nowoczesnej też". - Brak reakcji jest dość znaczący i przykry - ocenił.

- Póki co nasze dobre relacje z właścicielem budynku pozwalają nam na to, żeby kolejne pół roku spróbować zaplanować. Natomiast bardzo ciężko się pracuje w sytuacji, w której nie można przynajmniej całego sezonu zaplanować. (...) To jest bardzo niekomfortowa sytuacja dla artystów, dla nas - organizatorów, dla całej administracji teatru - wyjaśnił.

Miasto zawarło porozumienie z właścicielem budynku dawnego kina Wars, dotyczące zamiany nieruchomości, z przeznaczeniem budynku przy Rynku Nowego Miasta 5/7 na cele kulturalne realizowane przez m.st. Warszawa w 2011 r. Porozumienie to było co roku aneksowane. Na wniosek miasta, w oczekiwaniu na zakończenie kwestii formalnych związanych z zamianą, właściciel budynku wynajął go na preferencyjnych warunkach (czynsz w kwocie 5,50 zł za m kw.) Stowarzyszeniu Teatru Konsekwentnego, które od maja 2013 r. prowadzi w nim Teatr WARSawy.

W piśmie przekazanym w środę PAP Teatr WARSawy informuje, że "zamiana nieruchomości, która pociąga za sobą konieczność wielomilionowej dopłaty po stronie właściciela była przez te lata blokowana w Radzie Warszawy przez grupę radnych, którzy w ostatnich dniach opuścili Platformę Obywatelską".

"To był rodzaj intrygi politycznej, gdy grupa radnych szachowała większość, rozgrywając jakąś swoją grę. Dlatego kwestia zamiany nigdy nie została głosowana przez Radę Miasta" - wyjaśniono w piśmie.

Adam Sajnuk przypomniał, że jesienią na scenie Teatru WARSawy występować będzie pięć zespołów teatralnych, a od stycznia 2019 r. grać tu będzie także zespół Teatru Ateneum, w którym zostanie przeprowadzony remont.