powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Amareya Theatre & Guests rusza w trasę

"Migrujące historie kobiet" - to hasło przewodnie nadchodzących prezentacji zespołu Amareya Theatre & Guests, który rusza w trasę po Japonii i Polsce, razem z kobietami reprezentującymi mniejszości etniczne, od Grenlandii do Hokkaido.

Podczas trasy w Japonii i Polsce Teatr pokaże dwa premierowe spektakle, a także dobrze już znaną "Nomadkę" w nowej odsłonie.

Już w październiku 2018 trójmiejski zespół Amareya Theatre & Guests zawita do Japonii, gdzie zaprezentuje dwa premierowe spektakle: "Deadman Eating Watermelon", który na specjalne zaproszenie pokazany zostanie w ramach wydarzenia "Bunt ciała - 50 lat po Niukutai no Hanran - Hijikata Tatsumi to Nihonjin" w Tokio oraz "Ainu Moshir - Ainu Womb - historie kobiet z ludu Ajnu", przygotowanego w ramach warsztatów herstoryczno-tanecznych z kobietami z ludu Ajnu w Sapporo. W Polsce, natomiast, pokaże nową odsłonę nagradzanego spektaklu "Nomadka" z udziałem artystek z ludu Ajnu.

Amareya Theatre to polski teatr tańca, łączący japoński taniec butoh i taniec współczesny. W swoich nagradzanych spektaklach (Nagroda Publiczności na Festiwalu PESTKA w 2017 roku, za spektakl "Nomadka"; dwukrotna nominacja do nagrody Splendor Gedanensis) porusza tematykę tożsamości, znaczenia indywidualnej historii oraz wzmocnienia głosu grup wykluczonych. Amareya Theatre&Guests występował m.in. we Francji, Grenlandii, Izraelu, Turcji, Rosji, Norwegii oraz, wielokrotnie, w Japonii.

"Deadman Eating Watermelon" to spektakl podejmujący temat ojca jako figury "obecnego/nieobecnego". W spektaklu wystąpi Katarzyna Pastuszak i Aleksandra Śliwińska - artystki Teatru Amareya od lat zgłębiające tajniki biografii Hijikaty Tatsumiego i jego Ankoku butoh Hijikaty. Inspiracją i tkanką spektaklu będą m.in. wspomnienia o ojcach obu artystek - postaciach trudnych, często nieobecnych, zawieszonych pomiędzy życiem i śmiercią.

"Ainu Moshir - Ainu Womb - historie kobiet z ludu Ajnu" to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu w Sapporo - mniejszości etnicznej żyjącej na północy Japonii. Lud Ajnu, posiadający swoją własną kulturę oraz język, jest równocześnie jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w japońskim społeczeństwie. Podczas warsztatów herstoryczno-tanecznych kobiety Ajnu oraz polskie artystki opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz tworzeniu kobiecej wspólnoty. W połączeniu dwóch języków - tradycyjnej kultury Ajnu oraz tańca współczesnego - powstanie wspólny spektakl, który stworzyć ma przestrzeń porozumienia ponad kulturowymi podziałami.

"Nomadka" to interdyscyplinarny projekt performatywny dotykający problemu przesiedlenia, migracji i dyskryminacji. Jego osnową jest historia Louise Fontaine, Grenlandki, która jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, została deportowana do Danii. "Nomadka" to również symboliczna przestrzeń dla wszystkich szukających swojej zagubionej tożsamości. W nowych odsłonach pokazywany jest w różnorodnych kontekstach kulturowych z udziałem artystów pochodzących

z różnych krajów. W ten sposób projekt staje się transkulturową podróżą poprzez kultury, ich języki i symbole, opowiadając równocześnie o jednoczących ludzi doświadczeniach. Podczas najnowszej trasy Amareya "Nomadka" zagrana zostanie z udziałem artystek z ludu Ajnu.

***

Amareya Theatre & Guests Japan And Poland Tour 2018 | Trasa Japonia - Polska 2018

5.10.2018 - TOKIO - premiera "Deadman Eating Watermelon" (, Suika wo taberu shisha) - w ramach Bunt ciała - 50 lat po Niukutai no Hanran - Hijikata Tatsumi to Nihonjin, Hijikata Archive - Keio University Art Center

-

6-12.10.2018 - SAPPORO - "Ainu Moshir - Ainu Womb - historie kobiej z ludu Ajnu" - warsztaty i premiera z udziałem kobiet z ludu Ajnu; prowadzenie warsztatów: Katarzyna Pastuszak, Monika Popow, Aleksandra Śliwińska

-

18.10.2018 - KRAKÓW - "Nomadka" z udziałem m.in. Louise Fontain, Utae Ehara, Tsugumi Matsudaira w ramach konferencji poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu i jego badaniom nad ludem Ajnu - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

23.10 - GDANSK - "Nomadka" - Nowa Synagoga

27.10 - POZNAN - "Nomadka" - Teatr 8 Dnia

---

Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza (culture.pl), Instytut Polski w Tokio, Miasto Gdańsk, Hijikata Archive Keio University Art Centre (Tokio), Centre for Environmental and Minority Policy Studies (Sapporo), Pirka Kotan - Ainu Cultural Centre, Ainu Women's Association.

Specjalne podziękowania dla: prof. Hiroshiego Maruyamy, prof. Morishity Takashiego, Ryoko Tahary i Ainu Women's Association, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

***

Na zdjęciu: Utae Ehara, artystka ajnuska, która wystąpi w spektaklu "Nomadka" w Polsce