powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. "Garbus" Mrożka w Dwójce

Od maja br. radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku - a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" będzie "Garbus" Sławomira Mrożka.

Premiera w niedzielę 16 września o godz. 12.00 na scenie Teatru Polskiego, a emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl o godz. 16.00. A już w środę 12 września specjalne wydanie audycji "O wszystkim z kulturą" poświęcone premierze.

Nową realizacją "Garbusa" wraca po latach do tej sztuki - już jako reżyser - Jerzy Schejbal, który w 1981 roku w słynnym przedstawieniu w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Barona. - Garbus bardzo dobrze się komponuje z rzeczywistością. Świat się w jakimś sensie rozpada, co jest kwintesencją tego dramatu. Ale jest to też bardzo dowcipna historia. Nie ma nic lepszego jak ironia i dystans do rzeczywistości. Jest tu i śmieszno, i straszno. Mrożek jest mistrzem w tego typu konstrukcjach - mówi o dramacie Jerzy Schejbal.

Sztuka Mrożka z 1975 roku bardzo rzadko gości na deskach polskich teatrów, będąc jednak jedną z najlepszych sztuk tego dramatopisarza. To historia pobytu dwóch par na letnisku. Jednego z mężczyzn, Onka (Adam Cywka), niepokoi to, że właściciel pensjonatu jest garbusem. Strach Onka przed "innym" wykorzystuje Baron, prowokując do coraz to mniej racjonalnych zachowań.

W spektaklu zaprezentuje się znakomita obsada: Joanna Trzepiecińska (Baronowa), Adam Cywka (Baron), Maria Dębska (Onka), Krystian Modzelewski (Onek), Adam Biedrzycki (Garbus), Paweł Krucz (Student), Szymon Kuśmider (Nieznajomy) oraz Jerzy Schejbal (Narrator) - również reżyser spektaklu. Reżyserem dźwięku jest Andrzej Brzoska, a za muzykę odpowiada Miłosz Pękala.

Premiera spektaklu w Teatrze Polskim z udziałem publiczności o godz. 12.00, a emisja na antenie Programu 2 oraz wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl i Facebooku Dwójki w niedzielę 16 września o godz. 16.00.

Dramatowi Sławomira Mrożka, jego recepcji, a także realizacjom scenicznym poświęcona będzie również audycja "O wszystkim z kulturą" w środę, 12 września, o godz. 17.30. Gośćmi Małgorzaty Szymankiewicz będą: prof. Barbara Osterloff - teatrolożka, historyk dramatu, a także Jerzy Schejbal - aktor i reżyser spektaklu.

Więcej o cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" na stronie: dwojka.polskieradio.pl.