powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Jelenia Góra. Premiera "Karmazynowego poematu" Lechonia w Muzeum Karkonoskim

W niedzielę (16.09) o godz. 17.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (przy ul. Jana Matejki 28), w ramach projektu "Niepodległa" i finisażu wystawy "Polonia symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo", odbędzie się premiera spektaklu "Karmazynowy poemat" autorstwa Jana Lechonia w wykonaniu aktorów jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Wstęp wolny.

Koncepcja i opieka artystyczna - Piotr Bogusław Jędrzejczak, muzyka - Jacek Szreniawa.

Osią konstrukcyjną muzyczno-multimedialengo przedstawienia jest wiersz "Mochnacki" z tomu Jana Lechonia "Karmazynowy poemat".

- Oto działacz polityczny, ideolog romantyzmu, ale też pianista - Maurycy Mochnacki koncertuje krótko po upadku Powstania Listopadowego.

w szwajcarskim salonie. Zebrani słuchacze to przede wszystkim emigracyjna Polonia. Muzyka wywołuje w odbiorcach obrazy ojczystego kraju, za którym tęsknią, polskich pejzaży, oraz wizje rozmaitych wypadków historycznych - bohaterskich, będących powodem do dumy i patriotycznych uniesień, lecz również tych, które przyczyniły się do upadku kraju. Lechoń jednak to poeta dwudziestolecia. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się u niego także postaci późniejsze - Piłsudski, czy Jacek Malczewski, którego malarska twórczość organicznie łączy imaginarium starożytnej, greckiej mitologii z polską wsią. (W przestrzeni gry pojawią się dwa oryginalne obrazy malarza).

- A całość, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oglądamy w Muzeum Karkonoskim my, Polacy drugiej dekady trzeciego tysiąclecia, zaproszeni przez twórców przedstawienia na występ Mochnackiego, obecnego przy instrumencie w postaci smugi światła. Mówionej i śpiewanej poezji Lechonia towarzyszyć będą ogarniające całą przestrzeń gry projekcje autorstwa Roberta Czepielewskiego. Muzykę partii śpiewanych stworzył Jacek Szreniawa, będący również autorem opartych przede wszystkim na tematach Chopina fortepianowych improwizacji.

Wystąpią: Małgorzata Osiej-Gadzina, Katarzyna Trzeszczkowska, Piotr Konieczyński, Robert Mania oraz Jacek Paruszyński.