powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Zakończyła się modernizacja małej sceny BTL-u

W Białostockim Teatrze Lalek zakończył się II etap modernizacji małej sceny teatru. Przedsięwzięcie, realizowane od 2017 roku, ma zwiększyć komfort widzów oglądających spektakle.

Dyrektor BTL Jacek Malinowski w czwartek podczas konferencji prasowej powiedział, że w wyniku modernizacji małej sceny teatru "stworzono funkcjonalne i nowoczesne zaplecze techniczne, dostosowane do europejskich i światowych standardów".

Malinowski powiedział, że dzięki całkowitej modernizacji, mała scena BTL stała się nowoczesna i profesjonalnie wyposażona. - Zadanie to stanowi kontynuację realizacji wieloletnich planów rozwoju Białostockiego Teatru Lalek Inwestycja ma poprawić stan infrastruktury małej sceny - zaznaczył dyrektor i przypomniał, że mała scena teatru służy do prezentacji nie tylko przedstawień, lecz jest także miejscem prezentacji spektakli młodych twórców, nieformalnych grup teatralnych oraz studentów wydziału lalkarskiego.

Dyrektor BTL przypomniał, że pierwszy etap inwestycji - zrealizowany w 2017 roku - obejmował: przygotowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do modernizacji kratownicy i systemu kulis małej sceny BTL, dostawę i montaż widowni, wymianę podłogi oraz malowanie ścian. Drugi etap przebudowy, zakończył się w sierpniu i polegał na wykonaniu dokumentacji systemu akustycznego i elektroakustycznego małej sceny; montażu kratownicy oraz kulis; wygłuszeniu małej sceny i zamontowaniu klimatyzatorów.

- Dotychczasowy system kulis działający w obrębie małej sceny BTL był archaiczny i znacznie ograniczał możliwości technologiczne sceny" - wyjaśnił dyrektor teatru i podkreślił, że nowy system kulis zapewnia dużą mobilność wieszanych tkanin, ponieważ każda kulisa obraca się wokół własnej osi oraz ma zapewniony ruch "w poziomie w kierunkach równoległym i prostopadłym do osi sceny - mówił.

Obecny podczas spotkania prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że po zmianach na małej scenie; mieszkańcy miasta będą mieli szerszy dostęp do oferty kulturalnej Białostockiego Teatru Lalek, a nowe wyposażenie podniesie atrakcyjność i zwiększy różnorodność działań podejmowanych przez tę instytucję oraz przyczyni się do upowszechniania sztuki teatralnej wśród białostoczan.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu miasta Białegostoku oraz przy wykorzystaniu środków własnych Białostockiego Teatru Lalek. Łączny koszt modernizacji to 1,3 mln. zł. Pierwsze spektakle grane na zmodernizowanej scenie teatru, widzowie będą mogli zobaczyć pod koniec września.

Białostocki Teatr Lalek powstał w 1953 roku; jest instytucją miejską. W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 r. i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.

Od początku istnienia w teatrze wystawiono 316 premier, najdłużej granym przedstawieniem jest "Pan Brzuchatek" w reżyserii Ryszarda Dolińskiego(dotychczas 250 razy, spektakl wciąż jest grany). Spektakle BTL można było oglądać w krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej (w minionym sezonie zespół wyjeżdżał ponad 20 razy). Zespół aktorów ma też za sobą debiut filmowy - zagrał w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".