powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Orońsko-Kielce. Wystawa lalek z Teatru Kubuś

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszają na otwarcie wystawy lalek teatralnych "Dookoła świata (i w zaświaty)", które odbędzie się 9 września o godz. 14.40 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Dom Rzeźbiarza - Taras).

Na wystawie znalazło się ponad 120 lalek z 15 spektakli teatru "Kubuś", zaprojektowanych przez cenionych scenografów z kraju i zagranicy, takich jak: Anton Anderle, Pavel Hubička, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Urszula Kubicz-Fik, Alicja Kuryło, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Ali Pakdast, Magdalena Valencia.

Lalki prezentują różne techniki animacji: począwszy od prostej kukły zamachowej, poprzez lalki stolikowe, jawajki, marionetki, lalki z teatru czarnego, a na nadmarionetach skończywszy.

Można w nich dostrzec inspiracje różnymi kulturami: żydowską, arabską, chińską, romską, kulturą górali podhalańskich, antycznej Grecji, inspiracje polską sztuką ludową czy teatrem marionetek sycylijskich.

Wystawa "Dookoła świata (i w zaświaty) potrwa do 3 marca 2019 roku.

Ekspozycja nawiązując tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Rydze, towarzyszy festynowi "Niespodziewany początek jesieni. Święto kultury łotewskiej", podczas którego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji.

Teatr "Kubuś" w ramach festynu, oprócz wystawy, proponuje jeszcze godzinne warsztaty lalkarskie z konstrukcji i animacji lalek cieniowych, które rozpoczną się o godz. 16.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej. Dzieci pod okiem teatralnych plastyczek i reżysera będą mogły same wykonać lalki, a potem wystąpić z nimi w teatrze cieni.