powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Opole. Nowy sezon w Teatrze im. Kochanowskiego

Kompleksowy remont budynku, nowe sztuki, wprowadzenie Karty Teatromana - to wydarzenia czekające zespół i widzów Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w najbliższym sezonie teatralnym.

Na środowej konferencji prasowej przedstawiono plany teatru na najbliższy sezon. Już we wrześniu zaplanowano premierę sztuki "Zagraj to jeszcze raz, Sam" (opartej na tekście Woody'ego Allena) oraz kameralnej komedii "Przyszedł mężczyzna do kobiety" w wykonaniu duetu Beaty Wnęk-Malec i Leszka Malca.

Na październik zaplanowano premierę inscenizacji sztuki "Romeo i Julia" Williama Szekspira w reżyserii węgierskiego twórcy Attili Keresztesa. W nietypowej scenerii sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Opolu, która ucierpiała podczas powodzi w 1997 roku, odbędzie się premiera spektaklu "Moją ulicą płynie rzeka", opartego na relacjach świadków i uczestników wydarzeń sprzed 21 lat.

Pod koniec roku widzom w Opolu i Wrocławiu zostanie przedstawiona koprodukcja "Grotowski non-fiction" z udziałem aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu, na temat mitu Jerzego Grotowskiego - twórcy o międzynarodowej sławie, który prowadził w Opolu Teatr 13. Rzędów. Kolejną koprodukcją, tym razem z Instytutem Polskim w Madrycie, będzie spektakl "Balladyna/Córka powietrza", czyli połączenie utworów Juliusza Słowackiego i Pedro Calderona de la Barca w reżyserii Hiszpana - Ignacio Garcia. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się podczas Festival de Teatro Clasico de Almagro w Hiszpanii.

Nowością adresowaną do najmłodszych widzów, w wieku od 8 miesięcy do trzech lat, będzie spektakl w nurcie teatru inicjacyjnego "Chodzi o to". Jak zapewnia Norbert Rakowski - dyrektor Teatru Kochanowskiego - będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w opolskim teatrze dramatycznym, który do tej pory nie gościł tak młodego widza.

W ramach programu Teatr Polska, opolska sztuka "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec zostanie przedstawiona w domach kultury w Zamościu, Krastymstawie, Szczebrzeszczynie, Koninie, Krotoszynie oraz Nowej Soli. W pierwszej połowie kwietnia planowane są Opolskie Konfrontacje Teatralne/"Klasyka Żywa".

Teatr rozpoczyna także pilotażowy projekt współpracy z opolskim PKS i wprowadza Kartę Teatromana. - Mamy propozycję dla mieszkańców podopolskich miejscowości, którzy nie mogli skorzystać z naszej oferty z powodu problemów komunikacyjnych. Od połowy września będą mogli przyjechać autobusami na wybrane spektakle i otrzymać bilety w specjalnych, niższych cenach z gwarancją powrotu autobusami PKS po zakończeniu spektaklu. Kolejną nowością będą Karty Teatromana dające gwarancję najlepszych miejsc na widowni, ulgowych biletów oraz otrzymania bezpłatnej wejściówki na wybrany spektakl - wyliczał Rakowski.

Pod koniec września na Dworcu Głównym PKP w Opolu odbędzie się uroczystość nadania imion dwóm składom pociągów. Patronem pierwszego będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, drugi będzie nosił imię opolskiej Filharmonii.

Nadchodzący sezon wiąże się z gruntowną przebudową i modernizacją budynku teatru. Jak zapewniano na konferencji prasowej, z powodu zakresu robót przewidywane jest okresowe przenoszenie działalności teatru do innych placówek kultury.