powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Premiera "Dzielnych chłopców" Magdy Drab

Premiera sztuki o środowisku kibiców piłki nożnej w reżyserii jej autorki, która gra także w spektaklu kilka postaci, zainauguruje w niedzielę 9 września o godz. 19.00 sezon artystyczny 2018/2019 w legnickim Teatrze Modrzejewskiej.

- Strach i niezrozumienie świata kibiców i kiboli kompletnie mi nieznanego, ale obrośniętego mitami i stereotypami powielanymi w mediach i wywołującymi skrajne emocje, były motorami pomysłu, by zmierzyć się z tym tematem. Tekst sztuki ma swoje korzenie dokumentalne, w czym pomogli mi kibice GKS Katowice, legnickiej Miedzi i łódzkiego Widzewa - objaśniała Magdalena Drab, autorka i reżyserka sztuki, podczas środowej (5 września), przedpremierowej prezentacji fragmentów przedstawienia dla lokalnych mediów.

Pierwotna wersja dramatu powstała już trzy lata temu w ramach stypendium ministra kultury i zaprezentowana została publicznie po raz pierwszy w formule inscenizowanego czytania na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w czerwcu 2015 roku. - Wizerunek kibiców na ogół jest bardzo prosty, czym oni zresztą są zrażeni, a w sumie to nie jest takie czarno-białe. Są kibice, którzy honorowo oddają krew i ci, którzy robią wszystko, żeby tę krew przelać - mówiła wówczas Magda Drab, która dla podkreślenia autorskiego sprzeciwu wobec medialnych uproszczeń przyjęła na siebie rolę Pięknej Pani z Telewizji i narratorki scenicznej opowieści.

W kwietniu 2016 roku, pod pierwotnym tytułem "Dzielni chłopcy. Sztuka w kilku przykazaniach opowiadająca losy dzielnych chłopców i paru innych osób zamieszanych w historię", tekst dramatu opublikował miesięcznik Dialog. Sztuką zainteresowała się Teatroteka. W efekcie w lutym br. w drugiej edycji Teatroteka Fest filmowa wersja "Dzielnych chłopców" wyreżyserowana przez Szymona Waćkowskiego zdobyła nagrodę publiczności.

Na legnicką scenę dramat trafia jednak w nowej wersji. Autorka zrezygnowała bowiem z konstrukcji odwołującej się do biblijnych przykazań, czego wyrazem jest także skrócenie i uproszczenie tytułu sztuki. Spektakl realizowany jest w konwencji widowiska sportowego, co wyraźnie podkreśla stadionowa scenografia przedstawienia (Izabela Stronias), m.in. wykorzystanie sztucznej trawy, ale także rozmieszczenie publiczności na scenie na przeciwległych trybunach imitujących te prawdziwe, znane z piłkarskich zmagań. Klimat ten wzmocni agresywna muzyka (Amadeusz Naczyński) i piłkarskie przyśpiewki.

Każdy z głównych bohaterów przedstawienia reprezentuje odmienny typ kibica. Dla wszystkich najważniejszy jest jednak Nasz Klub Sportowy (NKS), bo: "za NKS oddam życie, chuj z rodziną i karierą. Chcę go wielbić należycie, nic nie będzie mi barierą!" - jak mogliśmy usłyszeć w jednej z zaprezentowanych przyśpiewek wykonanych w rytm wybijany na bębnach. - Kibicowanie najwyraźniej jest odpowiedzią na osobiste losy postaci tej opowieści - zauważa Magda Drab.

- Z tego co już widziałem odnoszę wrażenie, że nadrzędny będzie ludzki wymiar przedstawienia. Kibicowanie jest w nim bowiem najważniejszą częścią życia jego głównych bohaterów, a właściwie jest całym ich życiem. I chociaż jest to produkcja dla publiczności teatralnej, to jeśli na widowni zasiądą prawdziwi kibice, np. legnickiej Miedzi, która od niedawna gra w ekstraklasie, będzie to dodatkowa wartość przedstawienia - dodał szef legnickiej sceny Jacek Głomb, zagorzały kibic Arsenalu Londyn.

W spektaklu wystąpią: Magda Skiba, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Drab, Robert Gulaczyk, Bartek Bulanda, Rafał Cieluch, Albert Pyśk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk oraz Mariusz Sikorski.

Premiera dramatu Magdaleny Drab "Dzielni chłopcy" w reżyserii autorki 9 września o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Kolejne przedstawienia wieczorne: 14, 15 i 16 września. Popremierowym dopełnieniem wydarzenia będzie wystawa fotograficzna prezentująca kibiców legnickiej Miedzi na zdjęciach wykonanych i udostępnionych teatrowi przez miejscowych fotoreporterów, która otwarta zostanie 15 września o godz. 18.00 w teatralnym holu Starego Ratusza.