powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teraz Poliż otwiera sezon teatralny nowym projektem

Teatr Poliż kontynuuje swój zeszłoroczny projekt, nawiązując do rocznicy 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Grupa Artystyczna TERAZ POLIZ to jedyny profesjonalny feministyczny teatr w Polsce, od dziesięciu lat aktywnie zmieniający oblicze polskiego teatru. Rok 2018 to dla Grupy czas radosci i swietowania, wolnosci. TERAZ POLIŻ celebruje 10-lecie istnienia grupy, a procz tego 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Z tej okazji przygotowany został bogaty program obejmujący spektakle, słuchowiska, koncerty oraz działania edukacyjne.

- Rok 2018 to czas kobiet niepodległych, niezależnych, samostanowiących, świętujących ponad podziałami - mówi Marta Jalowska, członkini Grupy - TERAZ POLIŻ świętuje wspólnie z innymi kobietami 10 lat kolektywnej, niehierarchicznej pracy w kobiecym zespole 10 lat bez liderki.

W 2018 Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ będzie kontynuowac podjete wczesniej próby przywracania pamieci o polskich dramatopisarkach oraz wprowadzać do niej współczesne twórczynie projektem "córy warszawskie #100lat", będącym działaniem na styku teatru, muzyki i pracy badawczej. Grupa zajmuje się od lat tworzeniem i rekonstruowaniem herstorii teatru polskiego.

W jubileuszowym programie znajdą m.in. spektakl, koncerty, spacery literackie, warsztaty, wystawa w Galerii 18A - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jest znana jako poetka, a przecież pisała też genialne dramaty. Anna Świrszczyńska ma na swoim koncie niezwiązane z powstańczą martyrologią utwory pisane dla teatru poetyckiego. Prezentowane przez nas teksty spokojnie mogłyby się stać kanonem literackim. W niczym nie ustępują dziełom pisanym przez mężczyzn - w wywiadzie udzielonym na antenie Czwórki przekonują członkinie TERAZ POLIŻ - Dorota Glac i Kamila Worobiej.

We wspołpracy z Zuzanna Bojda, Anna Karasinska i Izą Smelczyńską oraz Weroniką Szczawińską, Martą Sokołowską, Olą Bilińską, Agnieszką Szczepańczyk i Teatrem Polskiego Radia grupa stworzyła dwa słuchowiska: "Bombowe dziewczyny" i "Ryt", których premiery odbędą się w warszawskiej Klubojadalni Młodsza Siostra, a później, tak jak w poprzednim roku, będą dostępne na stronie internetowej portalu NINATEKA.

W październiku i listopadzie zaprosimy Państwa na koncerty w oparciu o teksty dramatyczne Anny Świrszczyńskiej ze zbioru "Teatr poetycki". Pierwszy z nich to uczczenie jubileuszu 10. urodzin TERAZ POLIŻ, drugim świętujemy 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Koncerty powstaną we współpracy z Wojtkiem Blecharzem i Barbarą Wiśniewską, co wprowadza działania grupy w pole współczesnej muzyki eksperymentalnej i klasycznej.

Czterokrotnie zaprezentujemy Państwu warszawska wersje spektaklu "Kto sie boi Sybilli Thompson?" w rezyserii Julii Szmyt.

W ramach działań edukacyjnych będziemy kontynuować cykl warsztatów Klubu Świadomego Widza oraz zaprosimy na dwa wykłady dot. kobiecej walki o prawa obywatelskie i wyborcze w 1918 r.

Będziemy informować Państwa na bieżąco o szczegółach wszystkich wydarzeń w kolejnych informacjach prasowych, na profilu facebook TERAZ POLIŻ oraz na stronie internetowej www.terazpoliz.com.pl