Śląski Teatr Tańca zagrożony

02-01-2013
30-12-2013
Taniec współczesny - podsumowanie 2013 roku
Najważniejsze zdarzenia na scenie tańca w mijającym roku typuje Adam Kamiński w portalu kulturaonline.pl.
22-10-2013
Bytom. Liczą długi po STT i planują nową instytucję
Bytomski Śląski Teatr Tańca jest w fazie likwidacji. Po ŚTT zostały długi. Ile? Wciąż liczy je likwidator. Jest plan, aby miasto dało 1 mln zł na nową placówkę.
27-08-2013
Bytom. Koniec Śląskiego Teatru Tańca
W poniedziałek na sesji w Bytomiu radni miejscy podjęli ostateczną uchwałę o likwidacji Śląskiego Teatru Tańca, który działał ponad 20 lat. Proces likwidacji rozpocznie się 1 września, a zakończy 31 grudnia. Za takim rozwiązaniem głosowało 15 radnych, 3 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu.
26-08-2013
Bytom. Zlikwidowano Śląski Teatr Tańca
Rada Miejska w Bytomiu zdecydowała podczas poniedziałkowej sesji o likwidacji Śląskiego Teatru Tańca. Jednocześnie powołała w jego miejsce inną instytucję pod roboczą nazwą Centrum Tańca i Choreografii.
23-08-2013
Bytom: centrum tańca, a nie teatr tańca. Uda się?
To już ostateczna likwidacja ŚTT. Nowa instytucja będzie w byłej kopalni Rozbark. - Chciałbym, aby ta nowa placówka reprezentowała sztukę na najwyższym poziomie, a nie sprawiała wrażenia podkasanej muzy. I żeby nie mieszać do sztuki polityki - mówi Jacek Łumiński w Polsce Dzienniku Zachodnim.
20-08-2013
Bytom. Powołają nową instytucję w miejsce ŚTT
W miejsce likwidowanego Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu powstanie nowa placówka zajmująca się tą dziedziną sztuki. Ma zacząć działać od przyszłego roku. Przyczyną zakończenia działalności teatru są nieprawidłowości finansowe w instytucji.
26-07-2013
Bytom. Śląski Teatr Tańca wciąż w zawieszeniu
Najbliższa sesja w Bytomiu odbędzie się w ten poniedziałek, 29 lipca. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się już porządek obrad. Nie znalazł się w nim jednak punkt dotyczący Śląskiego Teatru Tańca, a tymczasem najpóźniej do końca lipca radni powinni zdecydować, co dalej ze słynnym teatrem.
04-07-2013
Teatr dla każdego
- Warunkowo dodam 1,5 miliona złotych rocznie na teatr Grzegorza Jarzyny - deklaruje minister kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
09-05-2013
Bytom. Śląski Teatr Tańca do likwidacji
Mamy dwie wiadomości dla wielbicieli Śląskiego Teatru Tańca: dobrą i złą. Dobra jest taka, że 30 czerwca rozpocznie się jubileuszowa, 20. już edycja Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Zła wieść jest taka, że być może to już ostatnia konferencja! Bo teatr może przestać istnieć.
08-03-2013
Bytom. Regionalne centrum tańca? Posiedzenie zespołu ds. ŚTT
Taniec był, jest i dalej będzie jedną z wizytówek Bytomia. Przedyskutowaliśmy właśnie model, który może rozszerzyć spektrum tańca w Bytomiu. Jest szansa na to, że Bytom stanie się regionalnym ośrodkiem sztuki tanecznej w Polsce - powiedziała wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz po spotkaniu zespołu ds. wypracowania nowej formuły ŚTT.
06-03-2013
Projekt, skandal i kuriozum
Od dłuższego czasu trwa prokuratorski skandal w Śląskim Teatrze Tańca. Zdymisjonowany dyrektor jest teraz dziekanem utworzonego właśnie Wydziału Teatru Tańca bytomskiej filii Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Uważam to za absolutne kuriozum w skali światowej. Nikt dotąd w uczelniach teatralnych nie tworzył wydziału rapsodycznego, komedii, dramatu, pantomimy, rytmiki czy recytacji. Więc skąd i dlaczego Wydział Teatru Tańca? - pyta Sławomir Pietras w Angorze.
26-02-2013
Bytom. Śląski Teatr Tańca dalej na zakręcie
Bogdan Zdrojewski, minister kultury, był zachwycony Wydziałem Teatru Tańca, który zyskał nowe oblicze po remoncie. Ale ten zachwyt nad siedzibą studentów, gdzie dziekanem jest Jacek Łumiński (do niedawna także szef Śląskiego Teatru Tańca), nie będzie miał wpływu na pomoc dla ŚTT.
23-02-2013
Bytom. Minister kultury nie będzie współprowadził Śląskiego Teatru Tańca
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie będzie współprowadzić Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, będzie jednak nadal wspierać finansowo jego projekty - poinformował w sobotę szef resortu Bogdan Zdrojewski.
21-02-2013
Ruiny po Śląskim Teatrze Tańca
Czy my musimy mieć taki teatr, skoro w nim już nie ma tancerzy? Mieliśmy go przez dwadzieścia lat i to wystarczy - takie opinie krążyły wśród bytomskich radnych po ujawnieniu finansowego bałaganu, jaki panował od lat w Śląskim Teatrze Tańca. Czy zasłona nad dalszym losem Śląskiego Teatru Tańca ostatecznie opadła po przegłosowaniu 28 stycznia 2013 roku przez bytomskich radnych uchwały o zamiarze jego likwidacji, rozstrzygnie się w ciągu najbliższych 6 miesięcy - pisze Ryszard Bednarczyk w miesięczniku Śląsk.
02-02-2013
Bytom. Zajęcia edukacyjne w Śląskim Teatrze Tańca
Mimo licznych burz, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy przetoczyły się przez ŚTT, Dział Edukacji Artystycznej Śląskiego Teatru Tańca ani na chwilę nie zawiesił swojej działalności i wciąż podejmuje nowe inicjatywy.
31-01-2013
Taniec nad przepaścią
Śląski Teatr Tańca w Bytomiu, jeden z najważniejszych ośrodków tańca współczesnego w Polsce, może przestać istnieć. Prezydent miasta złożył wniosek o likwidację instytucji [uchwałę przegłosowali już radni], którą niszczą afera finansowa i personalne potyczki. Czy to już naprawdę koniec? - zastanawia się Mike Urbaniak w Przekroju.
30-01-2013
Bytom. Likwidacja ŚTT - prezydent nie chce, ale musi?
Nazajutrz po przegłosowaniu przez radę miejską uchwały o zamiarze likwidacji Śląskiego Teatru Tańca, władze miasta rzucają teatrowi koło ratunkowe. We wtorek powołano specjalny zespół, który ma wypracować nową formułę ŚTT.
29-01-2013
Bytom. Uchwalono likwidację Śląskiego Teatru Tańca
Radni Bytomia przegłosowali w poniedziałek późnym wieczorem forsowaną przez prezydenta Damiana Bartylę uchwałę, w której miasto ogłasza zamiar likwidacji Śląskiego Teatru Tańca. Zgodnie z ustawą najsłynniejszy polski teatr tańca współczesnego może zostać zamknięty najwcześniej za 6 miesięcy, a poniedziałkowa uchwała rady miejskiej jest pierwszym krokiem procedury likwidacyjnej.
29-01-2013
Bytom. Uchwała o likwidacji Śląskiego Teatru Tańca
Uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Śląskiego Teatru Tańca - przez lata czołowego polskiego zespołu tańca współczesnego, podjęła w poniedziałek Rada Miejska w Bytomiu. Władze miasta zapewniają, że to jednak nie koniec instytucji o światowej renomie.
29-01-2013
Bytom. Specjalny zespół wypracuje nową formułę działania ŚTT
Powołany przez prezydenta Bytomia zespół w ciągu dwu miesięcy ma przeanalizować sytuację organizacyjną i finansową Śląskiego Teatru Tańca i przedstawić propozycję najlepszego modelu dalszego działania placówki.
28-01-2013
Kto komu zatańczy w Bytomiu?
Nie powinno się deklarować chęci ratowania i jednocześnie robić coś, co niesie upadek. Niech do serca wezmą to radni w Bytomiu, którzy dziś mają podjąć decyzję w sprawie przyszłości Śląskiego Teatru Tańca - pisze Witold Gałązka w Gazecie Wyborczej - Katowice.
26-01-2013
Bytom. Ja uratować Śląski Teatr Tańca?
Kto i jak ma uratować Śląski Teatr Tańca przed likwidacją? Na to pytanie próbowali wczoraj odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej w Muzeum Górnośląskim przez stowarzyszenie ProjektBytom.pl.
24-01-2013
Kurtyna opadła. Wzlot i upadek Śląskiego Teatru Tańca
- To moje życie, moje dziecko - mówił o Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu jego założyciel Jacek Łumiński. Po ponad 20 latach szefowania został zmuszony do odejścia - pisze Witold Gałązka w Gazecie Wyborczej - Katowice.
21-01-2013
Bytom. Czy Centrum Tańca będzie puste?
Za tydzień bytomscy radni zadecydują o przyszłości Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, podejmując uchwałę intencyjną o jego likwidacji. Tymczasem trwają prace przy Centrum Tańca w dawnej KWK Rozbark. Czy budynek będzie stał pusty?
18-01-2013
Bytom. Nowy szef ŚTT wyrwie placówkę z zapaści?
Adrian Lipiński, menedżer i ekonomista bytomskiego oddziału ING Banku Śląskiego, objął oficjalnie stanowisko szefa Śląskiego Teatru Tańca. Nowy dyrektor pisał pracę podyplomową z uregulowań prawnych dotyczących prania brudnych pieniędzy, ale podkreśla, że ma nadzieję, iż tych wiadomości nie będzie musiał wykorzystywać.
17-01-2013
Bytom. Dyrektor-ekonomista ma uzdrowić finanse ŚTT
Ekonomista, specjalista z zakresu prawa bankowego Adrian Lipiński został w czwartek powołany przez prezydenta Bytomia na dyrektora Śląskiego Teatru Tańca. Władze miasta liczą na to, że uzdrowi on finanse zadłużonej na ponad 1,2 mln zł placówki.
16-01-2013
Bytom. Likwidacja Śląskiego Teatru Tańca przesądzona?
Prezydent Damian Bartyla już przygotował projekt uchwały. Bytomianie są temu przeciwni. Z kolei na portalu Facebook pojawił się fanpage "Mówimy stanowcze NIE pomysłowi likwidacji Śląskiego Teatru Tańca", który założyło stowarzyszenie ProjektBytom.pl.
14-01-2013
Bytom. Sprostowanie Instytutu Muzyki i Tańca
W artykule "Minister kultury z marszałkiem mogą uratować Śląski Teatr Tańca" z dnia 7.01.2013 autorstwa Witolda Gałązki znalazły się stwierdzenia sugerujące, iż Instytut Muzyki i Tańca jest zainteresowany przejęciem Śląskiego Teatru Tańca. Chciałabym sprostować, iż rozmowy takie nie miały miejsca.
08-01-2013
Bytom. Prezydent chce skrócenia procedury powołania dyrektora ŚTT
Prezydent Bytomia zwrócił się z prośbą do ministra kultury o zgodę na powołanie nowego dyrektora Śląskiego Teatru Tańca bez przeprowadzania konkursu. Umowa dotychczasowego szefa i twórcy teatru Jacka Łumińskiego wygasła z końcem roku, jest na wypowiedzeniu.
08-01-2013
Bytom. Wypowiedzenie dla Jacka Łumińskiego
Wciąż ważą się losy Śląskiego Teatru Tańca. Na razie wiemy na pewno, że dotychczasowy dyrektor, Jacek Łumiński podpisał wypowiedzenie.
07-01-2013
Bytom. Minister kultury z marszałkiem mogą uratować Śląski Teatr Tańca
Prezydent Bytomia Damian Bartyla zaproponuje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym województwa śląskiego, by przejęły na utrzymanie Śląski Teatr Tańca - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".
07-01-2013
Podsumowania 2012 w polskim teatrze
Bez specjalnego wstępu kilka informacji: premiery odbywały się głównie w tym roku, niekiedy dwa lata temu, większość jednak to nowe spektakle. Kryterium oczywiście jest subiektywne do bólu, co bardzo proszę brać pod uwagę. Jest nim tylko i wyłącznie gust Miernika:-) Najlepsze spektakle teatrów nieinstytucjonalnych też biorę pod uwagę, we wszystkich kategoriach - pisze Bartłomiej Miernik na swoim blogu.
04-01-2013
Bytom. Nie wiadomo, kto pokieruje Śląskim Teatrem Tańca
Władze Bytomia nie ogłosiły na razie konkursu na stanowisko dyrektora Śląskiego Teatru Tańca, gdzie działa jeden z czołowych polskich zespołów tańca współczesnego. Dalsze losy cenionej na świecie placówki stoją pod znakiem zapytania.
03-01-2013
Manifesty, protesty i kim jesteś, widzu
Zamiast układania list "top ten" i "must see" - ćwiczenia z pamięci. Powspominajmy. Bez nostalgii, wybiórczo i tendencyjnie. Teatralne podsumowanie roku 2012 - pisze Joanna Wichowska w Krytyce Politycznej.
02-01-2013
Bytom. Minister z marszałkiem uratują Śląski Teatr Tańca?
Prezydent Bytomia Damian Bartyla zaproponuje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym województwa śląskiego, by przejęły na utrzymanie Śląski Teatr Tańca - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".
02-01-2013
Mrozek: Kto kupi sobie teatr - podsumowanie roku 2012
Na pierwszym planie protesty, petycje i dyrektorzy. Artyści wymierzali w rządzących ostre wypowiedzi - także poza sceną. Minister kultury odpowiadał na blogowe wpisy aktorów. A samorządowcom dostawało się jeszcze bardziej niż ministrowi - Witold Mrozek podsumowuje mijający rok teatralny.
02-01-2013
Mrozek: Kto kupi sobie teatr - podsumowanie roku 2012
Na pierwszym planie protesty, petycje i dyrektorzy. Artyści wymierzali w rządzących ostre wypowiedzi - także poza sceną. Minister kultury odpowiadał na blogowe wpisy aktorów. A samorządowcom dostawało się jeszcze bardziej niż ministrowi - Witold Mrozek podsumowuje mijający rok teatralny.
28-12-2012
Płaczki nad rozlanym mlekiem
Przez ostatnie tygodnie trudno było trafić na numer "Gazety", w którym ktoś nie rozpaczałby nad losem Śląskiego Teatru Tańca doprowadzonego do spektakularnego bankructwa. Żebyż to o bankructwo tylko szło i o milionowe długi, gorzej, że wszystko jest pogrążone w kryminalnej aferze. Dlatego nie widzę żadnych powodów, aby nad upadłą instytucją pochylać się z płaczem i litością - pisze Michał Smolorz w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-12-2012
Bytom. List otwarty Obywateli Kultury do prezydenta miasta
Piszemy do Pana w trosce o przyszłość Śląskiego Teatru Tańca, który od początku swojego istnienia związany jest z Bytomiem. Jak donoszą media i strona www urzędu miasta Bytom, władze Bytomia biorą pod uwagę zlikwidowanie Śląskiego Teatru Tańca - piszą twórcy do prezydenta Damiana Bartyli.
22-12-2012
Bytom. To już jest koniec Śląskiego Teatru Tańca?
To już przesądzone. Damian Bartyla, nowy prezydent Bytomia, ogłosił wczoraj, że nie ma mowy o współpracy z Jackiem Łumińskim, który 21 lat temu założył w Bytomiu teatr tańca. Jego szefem będzie jeszcze tylko przez tydzień. Miasto zawiadamia prokuraturę o przestępstwach wykrytych w Śląskim Teatrze Tańca.
21-12-2012
Bytom. Śląski Teatr Tańca bez Jacka Łumińskiego?
Prezydent miasta Damian Bartyla zdecydował o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w ŚTT. Zapowiedział ogłoszenie konkursu na dyrektora teatru i oznajmił, że Jacek Łumiński nie będzie go prowadził.
01-12-2012
Bytom. Oświadczenie Śląskiego Teatru Tańca
W związku z kontrolą w Śląskim Teatrze Tańca, przeprowadzaną aktualnie przez pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu, do publicznej wiadomości zostały udostępnione informacje o rzekomo stwierdzonych w jej trakcie nieprawidłowościach. Przedstawione informacje nie mogą jednakże zostać uznane za wiarygodne - czytamy w oświadczeniu.
29-11-2012
Bytom. Prokurator w Śląskim Teatrze Tańca
Zdaniem prokuratury w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu dochodziło do wyłudzenia publicznych pieniędzy. Jednemu z pracowników postawiono zarzut podrabiania dokumentów.
29-11-2012
Zakochani widzą słonie
Oto dowiadujemy się z Gazety Wyborczej, iż słynny w świecie Śląski Teatr Tańca stanął nad przepaścią i wkrótce dokona wielkiego kroku naprzód. Czytam te słowa i wzbiera we mnie przerażająca myśl, czy idzie o jakiś dramatyczny spadek nakładów finansowych, a może spłonął któryś z budynków przez ów teatr użytkowanych? - pyta Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
28-11-2012
Bytom. Kontrola finansowa w STT
Od piątku trwa kontrola finansowa w bytomskim Śląskim Teatrze Tańca. Podczas dwóch dni wykryto aż 15 nieprawidłowości. - W teatrze brakuje ewidencji wyposażenia, główny księgowy nie ma zakresu obowiązków na piśmie, brakuje instrukcji przetargowej, zamówienia były wykonywane bez przetargów - wylicza Adam Grzesik z biura prasowego UM.
28-11-2012
Bytom. Śląski Teatr Tańca ma ponad milion złotych długu
- Zawiodłem jako dyrektor - przyznał wczoraj Jacek Łumiński, szef Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ale mimo międzynarodowego skandalu i ponadmilionowych długów, w których pogrążył placówkę, chce pozostać na stanowisku
27-11-2012
Bytom. Kryzys w Śląskim Teatrze Tańca
Śląski Teatr Tańca w Bytomiu, w którym działa jeden z czołowych polskich zespołów tańca współczesnego, ma poważne problemy finansowe. Nieprawidłowości finansowe i w dokumentach bada prokuratura, były dyrektor ds. rozwoju usłyszał już zarzuty.
22-11-2012
Nic nie wiem o wycieczkach
Tekst autorstwa Witolda Gałązki zatytułowany "Śląski Teatr Tańca w wielkich tarapatach" uważam za tendencyjny i nieoparty na faktach - pisze do Gazety Wyborczej - Katowice Piotr Koj.
20-11-2012
Bytom. Śląski Teatr Tańca na granicy rozwiązania?
Sprawą korupcji w teatrze zajmuje się prokuratura, a przyszłość "najsłynniejszego teatru tańca współczesnego w Europie Środkowej" stoi pod wielkim znakiem zapytania. - Trudno uwierzyć, ale to może być koniec - ocenia Jacek Łumiński, który od stycznia, po ponad 20 latach, przestanie być dyrektorem teatru