powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Izraelczycy w Teatrze Szekspirowskim

Pięć przedstawień, przede wszystkim spektakle teatru tańca i performansy, obejrzeć można będzie na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku Tygodniu Izraelskim, organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

- Dlaczego w tym roku Tydzień Izraelski? Ta idea kiełkowała już od dosyć dawna. W zasadzie, już w ubiegłym mieliśmy pierwsze podejście do organizacji tego wydarzenia, ale niestety uniemożliwiły nam to sprawy finansowe. Kultura Izraela jest absolutnie warta pokazania i to w szerszym kontekście, nie tylko przez pryzmat sztuki i kultury żydowskiej - powiedziała koordynatorka Tygodnia Izraelskiego, Anna Albinger.

Podkreśliła, że wydarzenia Tygodnia Izraelskiego pokazują "bardzo nowoczesne oblicze" Izraela.

Wśród pięciu spektakli będzie m.in. premiera "Mnemosyne", autorstwa Kamea Dance Company, jednego z najwybitniejszych teatrów tańca na świecie. Przedstawienie to pokazano po raz pierwszy w kwietniu 2018 r. i było zwieńczeniem 15-letniej działalności izraelskiego zespołu. Tytuł sztuki pochodzi od greckiej bogini - uosobienia pamięci, matki muz olimpijskich, których ojcem był Zeus.

Kamea Dance Company zaprezentuje też w Gdańsku spektakl "Carmina Burana" (na zdjęciu) oparty na muzyce Carla Orffa.

Podczas Tygodnia Izraelskiego pokazane zostaną też: "Gulliver" na podstawie powieści Jonathana Swifta w wykonaniu HaZira Performance Art Arena jako jedyne przedstawienie w gatunku teatru dramatycznego, "Memo" (reżyseria i choreografia: Anat Grigorio) oraz spektakl-performens "Two Room Apartment" (reżyseria i choreografia: Niv Oren i Laor Sheinfield). To ostatnie przedstawienie uważane jest za milowy krok w rozwoju niezależnej izraelskiej choreografii. Spektakl spotkał się z międzynarodowym uznaniem i otrzymał wiele nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bagnolet w Paryżu.

- Izraelski taniec charakteryzuje się tym, że każdy z tych uznanych choreografów i reżyserów ma swój bardzo indywidualny język, który nie da się w zasadzie porównać z tym, co się dzieje na scenie teatru tańca na świecie - dodała Albinger.

W programie imprezy jest też koncert "Esev Yam", który będzie fuzją dawnej i nowej muzyki, na scenie w GTS wystąpią: dwie artystki z Izraela - Ayelet Ori Benita (wokal, instrumenty perkusyjne) i Ido Bukelman (gitara, banjo) oraz polscy muzycy - Kasia Kadłubowska (wibrafon, wokal), Mikołaj Trzaska (klarnet, saksofon) oraz Adam Żuchowski (kontrabas).

Zaplanowano także projekcje pięciu filmów izraelskich oraz wystawy, m.in. "Gdańsk oczami izraelskich blogerów". Będzie również gotowanie na żywo potraw kuchni izraelskiej oraz spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu izraelskiemu biznesowi.

Tydzień Izraelski potrwa do 6 września.

Do tej pory w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy odbyły się "Tygodnie": Brytyjski, Flamandzki, Gruziński, Rumuński, Niemiecki, Ukraiński oraz Litewski.