powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Jubileuszowe Wybrzeże Sztuki w Wybrzeżu

Teatr Wybrzeże zaprasza w dniach 8-16 września na 10. jubileuszową edycję przeglądu Wybrzeże Sztuki. - W tym roku na scenach Teatru Wybrzeże zaprezentujemy naszą najnowszą premierę oraz najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego sezonu - informują organizatorzy.

10. edycję Wybrzeża Sztuki zainaugurujemy w sobotę, 8 września na Dużej Scenie premierą TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Dzień później, w poniedziałek, 10 września na Scenie Kameralnej zaprezentujemy spektakl MURZYNI WE FLORENCJI wg Vedrany Rudan w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Nowego Proxima. We wtorek, 11 września na Dużej Scenie POD PRESJĄ wg scenariusza i w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego. W środę, 12 września również na Dużej Scenie zaprezentujemy ZAPISKI Z WYGNANIA (na zdjęciu) Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer z Teatru Polonia. W czwartek, 13 września na Scenie Kameralnej PRZEBUDZENIE WIOSNY Franka Wedekinda w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej. W piątek, 14 września na Dużej Scenie zaprezentujemy BELLA FIGURA Yasminy Rezy w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże. Jubileuszowy przegląd zakończymy w niedzielę, 16 września na Dużej Scenie ŚMIERCIĄ BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże.

O WYBRZEŻU SZTUKI

Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, podczas którego prezentujemy najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach. Dzięki dotychczasowym dziewięciu edycjom naszego przeglądu zaprezentowaliśmy m.in. OCZYSZCZONYCH Krzysztofa Warlikowskiego, TANGO Jerzego Jarockiego, WYCINKĘ HOLZFÄLLEN Krystiana Lupy, TRYLOGIĘ Jana Klaty, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny. Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać obok Krystyny Jandy m.in. Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Tomasza Karolaka i Zbigniewa Zapasiewicza.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

sobota, 8 września, niedziela, 9 września, godzina 19.00, Duża Scena

Teatr Wybrzeże

Eurypides

TROJANKI

Reżyseria: Jan Klata

Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Michał Nihil Kuźniak

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Asystent reżysera: Marcin Starosta

Inspicjent: Jerzy Kosiła

Sufler: Katarzyna Wołodźko

W TROJANKACH Eurypides pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w ILIADZIE. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty - ofiar na oprawcach. Pisząc TROJANKI w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę.

Osoby dramatu: Dorota Kolak - Hekabe, Jacek Labijak - Posejdon, Sylwia Góra-Weber - Atena, Piotr Biedroń - Zjawa Polydora, Magdalena Boć - Akanta, Sylwia Góra-Weber - Apolonia, Agata Bykowska - Enyo, Małgorzata Brajner - Sophia, Cezary Rybiński - Talthybios, Małgorzata Gorol - Kasandra, Magdalena Gorzelańczyk - Polyksena, Michał Kowalski - Odyseusz, Katarzyna Dałek - Andromacha, Michał Jaros - Neoptholemos, Grzegorz Gzyl - Menelaos, Katarzyna Figura - Helena, Robert Ninkiewicz - Agamemnon, Krzysztof Matuszewski - Polymestor, Jacek Labijak - Theoklymenos

Premiera: 8 września 2018 roku na Dużej Scenie

***

poniedziałek, 10 września, godzina 19.00, Scena Kameralna

Teatr Nowy Proxima

wg Vedrany Rudan

MURZYNI WE FLORENCJI

Przekład: Marta Dobrowolska-Kierył

Reżyseria, adaptacja, scenografia: Iwona Kempa

MURZYNI WE FLORENCJI to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy - dwóch płodów, które w brzuchu matki podsłuchują trzy wcześniejsze pokolenia i układają różne wersje przyszłości swojej i swoich przodków - stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską. Choć jednak wybrzmiewają one niemal w każdym z aktorskich monologów, to dla Kempy powieść Vedrany Rudan jest przede wszystkim krzykiem sprzeciwu - wobec przemocy, wzajemnej nienawiści kobiet i przekonania o męskiej wyższości i sile. Krzykiem momentami zabawnym, ale przez to jeszcze bardziej smutnym.

"MURZYNI WE FLORENCJI Iwony Kempy w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie pulsują mocnym językiem, wymownymi obrazami i chorwackim nacjonalizmem. I z każdą minutą zmierzają z Bałkanów wprost do Polski."

Łukasz Gazur, Dziennik Polski

W spektaklu występują: Elżbieta Karkoszka - Babunia, Anna Tomaszewska - Babcia, Martyna Krzysztofik - Mama, Jacek Romanowski - Dziadek, Maciej Sajur - Wujek, Juliusz Chrząstowski - Płód nr 1, Sławomir Maciejewski - Płód nr 2

Czas: 2 godziny (bez przerwy)

Premiera: 5 listopada 2017 roku

***

wtorek, 11 września, godzina 19.00, Duża Scena

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego

POD PRESJĄ

Scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska

Reżyseria: Maja Kleczewska

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Scenografia: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska (MIKSS)

Kostiumy: Konrad Parol

Muzyka: Cezary Duchnowski

Zdjęcia, światło: Kacper Fertacz

Montaż filmu: Artur Rej, Przemysław Chruścielewski

Realizacja światła na planie filmowym: Bartek Gburek

Realizacja dźwięku na planie filmowym: Piotr Gburek, Michał Sendek

Operatorzy kamer: Kamil Małecki, Andrzej Sepioł

Wiolonczela: Daria Kasprzak

KOBIETA JEST CZARNUCHEM ŚWIATA.

Celem POD PRESJĄ jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza. Publiczność weźmie udział w równoległych procesach. Będzie przyglądać się aktorom w żywym planie, obserwować powstawanie filmu i jednocześnie oglądać film. POD PRESJĄ jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja. POD PRESJĄ zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy. Kiedy poza nie wykraczamy? Kto o tym decyduje? Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany? Zwykły, przeciętny, typowy, średni, masowy, powszechny, standardowy, poprawny, ogólny, optymalny, regularny, naturalny? Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania? Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza, stygmatyzuje. Ludzie niespełniający oczekiwań otoczenia stają się czarnuchami świata.

"Maja Kleczewska najdalsza jest tym razem od gotowych tez, unika nawet śladów publicystyki, nie szuka mocnych efektów, nie wyważa drzwi. W Katowicach zrobiła swoje najlepsze od lat przedstawienie, kierując się ku kameralnie traktowanej psychologii, bez gotowych recept, za to najbliżej człowieka."

Jacek Wakar, Onet.pl

W spektaklu występują: Sandra Korzeniak - Mabel, Piotr Bułka - Nick, Anna Kadulska - Matka Nicka, Ewa Leśniak - Matka Mabel, Andrzej Dopierała - Kochanek, Antoni Gryzik - Ojciec Mabel, Wiesław Kupczak - Olaf, Arkadiusz Machel - Arek, Marek Rachoń - Psychiatra, Artur Święs - Artur Andrzej Warcaba - Andrzej, Zbigniew Wróbel - Zbyszek, Mateusz Znaniecki - Mateusz/Królik oraz Marcin Całka - Marcin, Kaśka Dudek - Tina, Mariusz Konieczny - Mariusz, Sebastian Krysiak - Sebastian, Piotr Stanusz - Piotr, Liwia Dziurosz, Igor Karaszewski/Franciszek Wardas, Julia Tudzierz - Dzieci Mabel, Filip Moczek, Franciszek Moczek, Aniela Tudzierz - Dzieci Olafa

Prapremiera: 23 marca 2018 roku

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerwy)

W spektaklu wykorzystano fragmenty dzieł:

Gaetano Donizetti LUCIA DI LAMMERMOOR

Alfredo Catalani LA WALLY

w wykonaniu Agaty Zubel

***

środa, 12 września, godzina 18.00 i 20.30, Duża Scena

Teatr Polonia

Sabina Baral

ZAPISKI Z WYGNANIA

Reżyseria: Magda Umer

Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki

ZAPISKI Z WYGNANIA to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. "Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (...). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci - my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła".

"Opowieść Baral jest wstrząsająca, pokazuje ogrom krzywdy i jest wezwaniem do pamiętania i do przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom - chociaż tyle możemy zrobić. Także dlatego spektakl z Polonii powinni zobaczyć dziś wszyscy."

Aneta Kyzioł, Polityka

W spektaklu występują: Krystyna Janda oraz Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki (gitara), Paweł Pańta (kontrabas), Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce).

Czas: 1 godzina 40 minut minut (bez przerw)

Premiera: 9 marca 2018 roku

***

czwartek, 13 września, godzina 19.00, Scena Kameralna

Teatr Studyjny Szkoły Filmowej

spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi

Frank Wedekind

PRZEBUDZENIE WIOSNY

Przekład: Joanna Diduszko

Reżyseria i opracowanie tekstu: Kuba Kowalski

Scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska

Muzyka: Radek Duda

Reżyseria światła: Damian Pawella

W spektaklu występują: Anna Biernacik - Pani Bergmann/ Ilza/ Radca Stiefel/ Knuppeldick/ prof. Zungenschlag, Karolina Bruchnicka - Wendla Bergmann, Adrian Brząkała - Melchior Gabor, Jakub Gola - Janek Rilow/ Wuj Probst/ Dr. Bausepulver/prof. Zungenschlag, Patryk Kabała - Ernest Robel/ Dyrektor Sonnenstich, Magdalena Wieczorek - Marta Bessel/ Pani Gabor/ Pastor Kahlbauch/ prof. Fliegentod, Jakub Zając - Maurycy Stiefel, Aleksandra Skraba - Thea/ prof. Knochenbruch/ Schnell oraz gościnnie Mirosław Henke - Mężczyzna w masce

Mają po 14 lat, ale do życia dopiero się budzą. To nie jest przyjemny proces. Pobudka? to WYBUCH! Frank Wedekind napisał PRZEBUDZENIE WIOSNY w 1891 roku. Zbulwersował krytyków, do premiery nie doszło. Przez piętnaście kolejnych lat cenzura skutecznie się nim opiekowała. Spektakl wystawiony w 1906 roku szokował - bezkompromisowym oskarżeniem ówczesnej obyczajowości, wywyższeniem tematu ludzkiej seksualności, która prowadzić może nawet do tragedii. Dziś tekst już nie szokuje - jednak mimo swoich ponad stu lat - nadal porusza aktualnością.

"Spektakl o takiej sile, mógł powstać tylko w takim teatrze jak ten - odkrywającym aktorską prawdę i siłę młodości. To nie jest przedstawienie edukacyjne z gatunku dla szkół a starcie z wieczną potrzebą mądrej konfrontacji nastolatków i dorosłych, to ubrana w pomysłową i symboliczną formę opowieść o relacjach między ludźmi."

Renata Sas, Express Ilustrowany

Premiera: 5 stycznia 2018 roku

Czas: 1 godz. 40 minut (bez przerw)

***

piątek, 14 września, godzina 20.00, Duża Scena

Teatr Wybrzeże

Yasmina Reza

BELLA FIGURA

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Scenografia: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Filip Kaniecki

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek

Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Mężczyzna i kobieta na parkingu przed restauracją. Ona, Andrea, samotna matka i farmaceutka i jej kochanek, przedsiębiorca Boris, który właśnie wspomniał, że restaurację tę poleciła mu jego żona... Chwilę później na scenę wkracza kolejna para: Eric i Françoise w towarzystwie matki Erica, Yvonne. Szybko okazuje się, że los splótł ich z pierwszą parą w niezwykle niefortunny sposób...

Jedna z najsłynniejszych francuskich dramatopisarek Yasmina Reza tworzy słodko-gorzki obraz świata, którego fundamenty się rozpadają. Każdy z bohaterów robi dobrą minę aż do rychłego upadku.

"Świat w fazie rozkładu wartości, w beznadziei oczekiwania na ostateczny krach relacji portretuje francuska dramatopisarka Yasmina Reza w sztuce BELLA FIGURA. Jej polska prapremiera w Teatrze Wybrzeże - choć mocno kontrowersyjna - warta jest uwagi."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

W spektaklu występują: Agata Bykowska - Andrea, Katarzyna Dałek - Françoise Hirt, Katarzyna Figura - Yvonne Blum, Michał Jaros - Boris Amette, Jakub Nosiadek - Eric Blum.

Prapremiera: 1 marca 2018 roku na Dużej Scenie

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

***

niedziela, 16 września, godzina 19.00, Duża Scena

Teatr Wybrzeże

Marian Pankowski

ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY

Reżyseria: Adam Orzechowski

Dramaturg: Radosław Paczocha

Scenografia, kostiumy, światło: Magdalena Gajewska

Projekcje, video: Eliasz Styrna

Muzyka: Marcin Nenko

Asystent reżysera: Dorota Androsz

Inspicjent - sufler, Agnieszka Szczepaniak

W Królestwie Polskim nastało bezkrólewie. Na ratunek Polskiej Koronie ma przybyć do Krakowa wychowana na węgierskim dworze Jadwiga Andegaweńska, którą polscy panowie chcą wyswatać z litewskim księciem Jagiełłą, by dokonała się pierwsza w dziejach Unia Polsko-Litewska, połączona z chrystianizacją Litwy. Jest tylko jeden szkopuł tego misternego planu: kilka lat wcześniej siedmioletnia Jadwiga została poślubiona Wilhelmowi Habsburskiemu. Mało tego: Jadwiga czuję się żoną Wilhelma

ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY to wnikliwe studium młodej polskiej królowej, która dostaje się w tryby wielkiej historii, a jej ciało staje się narzędziem sprawowania polityki. To historia widziana oczami dwunastoletniego dziecka i szybko dojrzewającej kobiety, dla której korona jest tyleż błogosławieństwem, co i udręczeniem. A co jeszcze ciekawsze, Marian Pankowski nie zmyśla historii, on ją wnikliwie i boleśnie dla nas interpretuje.

"Opowieść o wzlotach Wielkiego Narodu chłoszcze nas od pierwszych do ostatnich minut w rytm huku wojen, wrzasku bohaterów i płaczu niewiast, nie tracąc na chwilę napięcia ani tempa."

Wojciech Owczarski, miesięcznik Odra

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk - Jadwiga, Krzysztof Matuszewski - Jagiełło, Dorota Androsz - Matka Jadwigi, Agata Woźnicka - Szpiegini, Wilhelm i Inne, Jakub Mróz - Krzyżak alias Pątnik, Robert Ninkiewicz - Biskup, Maciej Konopiński, Marcin Miodek, Grzegorz Otrębski, Piotr Witkowski - Wojowie, Posłowie Litewscy, Młociarze, Kusznicy, Dusiciele, Marcin Nenko - Muzyka Na Żywo alias Błazen Królewski.

Premiera: 24 marca 2018 roku na Dużej Scenie

Czas: 1 godzina 35 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

******

CENNIK 10. EDYCJI WYBRZEŻA SZTUKI

Ceny biletów na spektakl POD PRESJĄ i MURZYNI WE FLORENCJI

Bilet normalny: 80zł

Bilet ulgowy: 70zł

Bilet normalny balkon i galerie boczne: 60zł

Bilet ulgowy balkon i galerie boczne: 50zł

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 40zł

Ceny biletów na spektakl ZAPISKI Z WYGNANIA

Bilet normalny: 130zł

Bilet ulgowy: 110zł

Bilet normalny balkon i galerie boczne: 90zł

Bilet ulgowy balkon i galerie boczne:80zł

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 60zł

Ceny biletów na spektakl PRZEBUDZENIE WIOSNY

Bilet normalny: 50zł

Bilet ulgowy: 40zł

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 70zł

Ceny biletów na spektakl TROJANKI

Bilet normalny: 80zł

Bilet ulgowy: 70zł

Bilet galerie boczne: 60zł

Bilet balkon: 50zł

Wejściówki (na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 30zł

Ceny biletów na spektakl ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i BELLA FIGURA

Bilet normalny: 40zł

Bilet ulgowy: 30zł

Bilet balkon: 25zł (dotyczy spektaklu BELLA FIGURA)

Wejściówki (dotyczy spektaklu BELLA FIGURA, na wolne miejsca w sprzedaży pół godziny przed spektaklem): 20zł

Bilety grupowe (powyżej 10 osób): normalny 40 zł, ulgowy 25 zł

Wejściówki na wolne miejsca: 20 zł (przeczytaj regulamin wejściówek)

Karnety festiwalowe

Karnet zawiera 7 biletów, po jednym na każdy tytuł. Liczba karnetów ograniczona - 30 sztuk

Normalny: 400zł

Ulgowy i dla posiadaczy Karty Przyjaciela Teatru: 380zł

ORGANIZATORZY

Organizatorem Wybrzeża Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Wybrzeże Sztuki powstało przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.