TVP. Widowisko "Wolność we krwi" na ekranie

Blisko 90 tys. osób wzięło udział w zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski widowisku muzycznym "Wolność we krwi" oraz towarzyszących mu piknikach. Widowisko będzie można obejrzeć już 25 sierpnia na antenie TVP1 oraz w TVP Polonia.

«15 sierpnia po godzinie 20.30 plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zamienił się na kilkadziesiąt minut w wielką muzyczno-teatralną scenę. Fabuła widowiska "Wolność we krwi", gra aktorów, efekty dźwiękowe, gra światłem i realistyczne projekcje wizualne sprawiły, że widownia wciągnięta została w emocjonalną podróż w przeszłość. Całość dopełnił chór oraz orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, która zagrała na żywo znane utwory muzyczne w nowych aranżacjach. Zorganizowane przez Narodowy Bank Polski widowisko i towarzyszące mu pikniki zgromadziły w całej Polsce blisko 90 tys. widzów, którzy stali się współuczestnikami rozgrywającej się na scenie i w przestrzeni pozascenicznej historii zwykłej polskiej rodziny na tle polskich wydarzeń historycznych i gospodarczych ostatnich 100 lat.

Fabuła, która mogłaby być historią każdej polskiej rodziny...

Na przedstawienie złożyły się trzy płaszczyzny. Pierwsza to akcja "na żywo", gdzie widzowie byli blisko aktorów i wraz z nimi (śpiewem, żywymi reakcjami na fabułę) tworzyli emocjonalny nastrój. Drugą tworzyły sceny fabularyzowane, kiedy bohaterka przypominała sobie fragmenty życia własnego i swojej rodziny. Trzecią było alegoryczne przedstawienie faktów historycznych z perspektywy współczesnych utworów muzycznych - znanych, ale zaprezentowanych w nowych aranżacjach, np. przebój "Nic do stracenia" Łukasza Mroza z 2014 r. (z chórem Sound'n'Crace) zaśpiewali odtwórcy ról poznańskich robotników z 1956 r. (Artur Chamski wraz z chórem). Utwór kończący widowisko - "Ta sama chwila" zespołu Bajm - śpiewali już nie tylko aktorzy, ale i cała publiczność. W scenach fabularyzowanych wystąpili aktorzy i piosenkarze, m.in. Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Crzechnik, Bogdan Kalus, Marek Molak, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Jacek Lenartowicz, Dariusz Kordek i Jarosław Jakimowicz.

Widowisko można było także obejrzeć "na żywo" na telebimach w miastach wojewódzkich oraz w Częstochowie i w Płocku.

Przedstawienie to nie wszystko

Popularnością cieszyły się pikniki rodzinne oraz strefa atrakcji, które były dostępne na kilka godzin przed rozpoczęciem widowiska. Do wszystkich stoisk ustawiały się kolejki. Chętnie zamieniano pięciozłotówkę obiegową na okolicznościową monetę o nominale 5 zł z napisem "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". W Warszawie nie brakowało zainteresowanych m.in. procesem powstawania monet i banknotów oraz chcących poznać tajniki produkcji papieru zabezpieczonego. Najmłodszych najbardziej przyciągał sprzęt wojskowy i policyjny. Długa kolejka ustawiła się również do niepodległościowej fotobudki i do punktu, w którym można było uzyskać spersonalizowaną kartę okolicznościową - pamiątkę z udziału w wydarzeniu. Równie atrakcyjne były pikniki w pozostałych miastach wojewódzkich. Na odwiedzających czekały konkursy, quizy, zabawy plenerowe i animacje dla całych rodzin, np. jedną z wielu atrakcji w Olsztynie była gra plenerowa o skarb 100-lecia Odzyskania Niepodległości", we Wrocławiu - pokazy jazdy konnej i musztry grupy rekonstrukcyjnej ułanów, a w Lublinie - koncert "Dla Niepodległej".

Widowisko "Wolność we krwi" będzie można zobaczyć 25 sierpnia o godz. 21.10 na antenie TVP1, a także w TVP Polonia o godz. 22.50.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego