powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Elbląg. Rusza rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"

Ponad 23 mln zł będzie kosztować rozbudowa siedziby Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. W ciągu dwóch lat budynek zostanie zmodernizowany i powiększony o 1,9 tys. m kw., co ma umożliwić poszerzenie oferty kulturalnej placówki.

Jak poinformował PAP dyrektor centrum "Światowid" Antoni Czyżyk, ekipy budowlane rozpoczną prace przygotowawcze od poniedziałku, a cała inwestycja zakończy się w trzecim kwartale 2020 r. Remont i rozbudowa obiektu mają być prowadzone tak, by nie przerywać normalnego funkcjonowania placówki, w tym działalności kina i sali teatralnej.

Pochodzący z 1962 r. budynek zostanie zmodernizowany i powiększony o prawie 1900 m kw. Według dyrekcji placówki, pozwoli to rozszerzyć ofertę kulturalną, poprawić funkcjonalność obiektu i zapewnić dostęp osobom niepełnosprawnym.

Powstanie m.in. nowa sala kinowa, zmodernizowane zostaną pomieszczenia do szkoleń, pracownie edukacji kulturalnej i sala sportowa. Zaplanowano też utworzenie centrum aktywności społecznej, które ma prowadzić zajęcia z tzw. arteterapii (czyli terapii przez sztukę) oraz działać na rzecz osób starszych i wykluczonych.

Zostanie rozbudowany i wyposażony ośrodek digitalizacji, który przy wykorzystaniu m.in technologii 3D ma dokumentować i promować zabytkowe obiekty dziedzictwa kulturowego regionu.

Wykonawcę prac udało się wyłonić dopiero w czwartym przetargu; wybrano tę samą firmę z Gdańska, która budowała siedzibę "Światowida" przed blisko 60 laty.

Remont, rozbudowa i wyposażenie obiektu ma kosztować 23,7 mln zł, z czego blisko 12,2 mln zł to dofinansowanie unijne przyznane w konkursie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponad 9,3 mln zł przekazał regionalny samorząd, a prawie 2,2 mln zł to tzw. wkład własny placówki, która zaciągnęła kredyt na ten cel.