powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sopot. Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2006

W piątek 2 czerwca rozpoczyna się w Sopocie VI edycja Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. W ramach konkursu prezentowane są najlepsze przestawienia telewizyjne i słuchowiska radiowe zrealizowane w ciągu minionego roku.

Nagrody przyznawane są przez dwa zespoły jurorów - telewizyjny oraz radiowy. W jury konkursu zasiadają aktorzy, reżyserzy teatralni i filmowi, pisarze i krytycy.

W ramach tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowane spektakle Teatru Telewizji m.in.: "Król Edyp" w reżyserii Gustawa Holoubka, "Żywot Józefa" w reżyserii Piotra Tomaszuka, "Duszyczka" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" w reżyserii Macieja Dejczera, "Piaskownica" w reżyserii Dariusza Gajewskiego.

Wśród słuchowisk radiowych o miano najlepszego ubiegać sie będą m.in.: "Pomost" w reżyserii Janusza Kukuły, "Źródło" w reżyserii Henryka Rozena, "Magiczna godzina" w rezyserii Wiesława Saniewskiego, "Jezioro Bodeńskie" w reżyserii Janusza Zaorskiego.

W trakcie festiwalu odbędzie się także przegląd spektakli Teatru TV w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zorganizowane zostaną warsztaty poświęcone twórczości w Teatrze TV. Poprowadzą je reżyserzy: Maciej Prus i Maria Zmarz-Koczanowicz. Warsztaty będą w części teoretycznej wykładem ilustrowanym fragmentami spektakli Teatru TV. W części praktycznej będą ćwiczeniami obejmującymi różne stadia realizacji spektaklu telewizyjnego, ze szczególnym nastawieniem na inscenizację i montaż. Uczestnicy warsztatów dzielą miedzy sobą wszystkie funkcje twórcze i techniczne i próbują pod opieką zrealizować swoje pomysły.

Swoje przybycie do Sopotu potwierdziło wiele gwiazd polskiego teatru i kina m.in. Krystyna Janda, Piotr Adamczyk, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Jan Frycz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Maja Ostaszewska, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski.

Obok prezentacji konkursowych i pozakonkursowych, Festiwalowi Dwa teatry towarzyszą spotkania z artystami, sesje, seminaria dotyczące twórczości telewizyjnej i radiowej.

Festiwal zakończy się do 5 czerwca uroczystą galą, na której przyznane zostaną nagrody za najlepszy spektakl telewizyjny i słuchowisko radiowe.

Organizatorami festiwalu są Telewizja Polska, Polskie Radio SA, producentem wykonawczym OTV Gdańsk.