powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. 11. edycja Nocy Cracovia Sacra

Pod hasłem "Dziedzictwo sakralne Krakowa" odbywa się we wtorek i środę w Krakowie 11. edycja Nocy Cracovia Sacra. W programie Nocy znalazło się m.in. zwiedzanie najpiękniejszych świątyń i na co dzień niedostępnych kościelnych zabytków, wystawy, koncerty i spektakle.

Noc Cracovia Sacra ma przybliżyć widzom sakralny fenomen Krakowa. W programie - oprócz zwiedzania interesujących, a na co dzień niedostępnych wnętrz w kilkunastu kościołach i klasztorach oraz miejskich instytucjach kultury - znalazło się także 13 koncertów, 11 wystaw i dwa spektakle.

Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbyła się we wtorek po południu w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej (ss. Prezentki) przy ul. Szpitalnej 18, gdzie zaprezentowano wystawę "Błogosławiona Zofia Czeska Założycielka Szkoły Zgromadzenia Sióstr Prezentek".

Turyści i mieszkańcy Krakowa będą mieli także okazję zwiedzić Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, muzeum i ogród klasztorny Zgromadzenia Księży Misjonarzy, zespół biblioteczno-muzealny Bazyliki Paulinów na Skałce, groby królewskie w Katedrze na Wawelu, muzeum Zgromadzenia Braci Albertynów; Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku, gdzie odbędą się m.in. warsztaty dla dorosłych i dzieci i gry rodzinne, oraz inne ciekawe sakralne wnętrza.

Jednym z ważniejszych koncertów realizowanych w ramach tegorocznej Nocy Cracovia Sacra będzie plenerowe widowisko multimedialne "Święty z Wadowic - Jan Paweł II" w Sanktuarium św. Jana Pawła II - dedykowane jubileuszowi 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z kolei w kościele św. Bernardyna śpiewaczka Nina Nowak zaprezentuje "Najpiękniejsze arie i pieśni sakralne wielkich mistrzów"; partnerować jej będzie Krzysztof Hotloś (organy).

Noc Cracovia Sacra jest częścią cyklu Krakowskie Noce; wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, w niektórych miejscach obowiązują bezpłatne wejściówki. Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem - średnio każdego roku bierze w nim udział ok. 30 tys. osób.

Krakowskie Noce (w tym: Noc Muzeów, Teatru, Muzyki, Jazzu, Poezji, Tańca i Cracovia Sacra) są organizowane od maja do października. Ich uczestnicy mogą zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne i uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dodatkowym atutem jest pora, w której odbywają się atrakcje.