powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Teatr Polski leci do Chin

Zespół bielskiego Teatru Polskiego w sobotę rano wyrusza na tournee do Chin. Scena poinformowała, że artyści zaprezentują tam spektakle "Humanka" Jarosława Murawskiego i "Wujaszek Wania" Antona Czechowa. Zespół wystąpi m.in. w rejonie Pekinu i Szanghaju.

Dyrektor bielskiej sceny Witold Mazurkiewicz poinformował, że artyści wrócą do Polski 1 września. Jak dodał, tournee będzie pierwszym tak długim zagranicznym wyjazdem zespołu. W jego trakcie Teatr Polski da 18 występów, m.in. w Beijing Star Theatre w Pekinie.

Mazurkiewicz powiedział, że bielscy artyści zagrają spektakle po polsku, ale będą one tłumaczone na język chiński.

Dramat "Humanka" w reżyserii Agaty Puszcz opowiada o pojawieniu się na świecie istot humanoidalnych. Główny bohater, po nieudanym związku, postanawia kupić zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie, który spełnia funkcję partnerki. Spektakl stawia pytanie, czy humanoidy zaspokoją ludzką potrzebę bliskości innej osoby.

"Wujaszka Wanię" (na zdjęciu) wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz. Przyjazd prof. Sieriebriakowa wraz z młodą i piękna żoną Heleną burzy nie tylko dotychczasowy spokój prowincjonalnego świata, ale przede wszystkim spokój serca Wujaszka Wani.

Spektakle wybrał chiński kurator, który oglądał repertuar teatru. - "Humanka", dość zabawny spektakl o sztucznej inteligencji, sztucznych ludziach, zapewne znalazł uznanie ze względu na mocno współczesny kontekst. (...) A Czechow to klasyka - powiedział Mazurkiewicz.

Obie sztuki bielska scena wystawiła w 2016 r.

Teatr wyjedzie do Chin dzięki udziałowi w programie "Kulturalne Pomosty" Instytutu Adama Mickiewicza, realizowanym pod auspicjami programu Niepodległa.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka.