powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Zmodernizują trzy domy kultury za 7,5 mln zł

Zabytkowe wille Poleskiego Ośrodka Sztuki i Ośrodka Kultury Górna oraz widzewski Dom Kultury 502 zostaną zmodernizowane dzięki 7,5 mln zł, które na ten cel przeznaczy miasto Łódź. Prace zakończą się do 2020 roku.

- Właściwie powinniśmy wyremontować pięć łódzkich domów kultury, bo potrzeba jest olbrzymia - ponad 150 łodzian co roku korzysta z oferty tych placówek, a naszym zadaniem jest dostarczenie im usług na jak najwyższym poziomie. Zaczniemy od modernizacji Poleskiego Ośrodka Sztuki, Ośrodka Kultury Górna i Domu Kultury 502 na Widzewie, a potem - w miarę gromadzenia środków - przystąpimy do remontów kolejnych instytucji, które już są zaplanowane - zaznaczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Dom Kultury 502 na Widzewie przejdzie gruntowny remont, m.in. termomodernizację, podczas której docieplona zostanie elewacja, a część okien będzie zamurowana lub wymieniona na nowe. To długo oczekiwana zmiana, ponieważ zarówno pracownicy, jak i osoby korzystające z oferty placówki narzekali zimą na niską temperaturę w budynku. Planowany jest również remont sali baletowej i tarasu - zostanie on zamknięty przezroczystą ścianką z tworzywa, dzięki czemu powstanie "Galeria na Tarasie". Będzie też winda dla niepełnosprawnych.

W tej chwili niepełnosprawnych możemy zapraszać wyłącznie na zajęcia i imprezy odbywające się na parterze. Wiemy, że wiele osób poruszających się na wózkach mieszka na pobliskich osiedlach i że w przyszłości będą u nas chętnie się zjawiać - podkreśliła dyrektorka Widzewskich Domów Kultury Dorota Kaniewska.

Kompleksowy remont, m.in. nowe pokrycie dachu i przywrócenie pierwotnego wyglądu elewacji, czeka Poleski Ośrodek Sztuki (POS), mieszczący się w zabytkowej, modernistycznej willi z lat 30. XX wieku. Modernizacja ma umożliwić także rozszerzenie działalności POS i udostępnienie jej niepełnosprawnym.

- Przybywa nam nowych klientów, np. ostatnio pojawili się rodzice z małymi dziećmi czy młodzież, której jeszcze niedawno było mniej, stąd potrzeba tworzenia nowej oferty. W wyremontowanej piwnicy powstanie profesjonalna pracownia rękodzieła artystycznego z piecem do wypalania ceramiki. Z kolei na pięknym tarasie naszej willi powstanie scena plenerowa i kino letnie - podała wicedyrektorka POS Dorota Bielska.

Zabytkiem jest też stojąca w ogrodzie rezydencja w stylu alpejskim z 1896 roku, w której działa Ośrodek Kultury Górna. Również ten budynek wymaga zmian, które umożliwią korzystanie z niego osobom na wózkach oraz najmłodszym.

- Chcemy wymienić dach, aby zabezpieczyć pomieszczenia - także te, które zostały już odnowione, a teraz zostaną dokończone. Mamy też nadzieję, że po remoncie piwnicy nie będziemy mieli powracających problemów z jej zalaniem. Wśród planowanych zakupów jest m.in. siedem stanowisk komputerowych ze specjalistycznymi programami powiększającymi i udźwiękawiającymi dla osób słabowidzących i niedosłyszących - poinformowała dyrektorka Ośrodka Beata Gajdzińska.

Według umowy z wykonawcą remontów trzech placówek, którą właśnie podpisał magistrat, prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i powinny zostać ukończone do 2020 r.