powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. "Damy i huzary" - nowa premiera Teatru Wybrzeże

"Damy i huzary albo play Fredro" - to najnowsza wakacyjna propozycja Teatru Wybrzeże. Lekki i zabawny spektakl na podstawie komedii Aleksandra Fredry wyreżyserował Adam Orzechowski. Premierowe pokazy w sobotę i niedzielę (11-12 sierpnia).

- Rzecz dzieje się współcześnie - zdradza Adam Orzechowski, reżyser spektaklu "Damy i huzary albo play Fredro", najnowszej premiery Teatru Wybrzeże. - Nie rezygnujemy, oczywiście, z fredrowskiej frazy, ale będziemy ją prezentować w formie teatralnego pastiszu, wykorzystując fragmenty m.in. z "Zemsty", "Męża i żony" czy "Ślubów panieńskich".

Fabuła spektaklu w dużej mierze opiera się na "Damach i huzarach", jednej z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry. Fredro, posługując się intrygą uknutą przez trzy siostry, ukazuje w niej fałsz i obłudę panujących dawniej stosunków rodzinnych.

Co ciekawe, wielu krytyków dopatrywało się w sztuce motywów baśniowych, wymieniając "określenie nieokreślony" czas, czy umieszczenie akcji w symbolicznej przestrzeni dworku szlacheckiego. W wyniku takiej tradycji myślenia o tej komedii, w inscenizacjach nierzadko brakowało odwagi twórców, którzy trzymali się bezpiecznego rozumienia tekstu. Propozycja Teatru Wybrzeże ma być krokiem naprzód.

- W naszym odczytaniu "Damy i huzary" są sztuką o wzmagającym się szaleństwie i błędnych decyzjach, z których każda nieubłaganie prowadzi do katastrofy. Wszystko kończy się jednak szczęśliwie? Wzbogacając tekst komedii fragmentami innych utworów Aleksandra Fredry, chcemy pokazać, że jest on nadal autorem nieodkrytym i intrygującym - dodaje Orzechowski.

W spektaklu występują: Robert Ninkiewicz - Major, Michał Jaros - Stary Huzar, Marek Tynda - Rotmistrz, Marcin Miodek - Porucznik, Jarosław Tyrański- Kapelan, Piotr Łukawski - Rembo, Monika Chomicka - Pani Orgonowa, Marzena Nieczuja Urbańska - Pani Dyndalska, Magdalena Boć - Panna Aniela, Agata Woźnicka - Zofia, Justyna Bartoszewicz - Józia.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek, 10 sierpnia, na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2). Premiera spektaklu odbędzie się dzień później - w sobotę, 11 sierpnia, o godz. 21 na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. W niedzielę, 12 sierpnia kolejny pokaz premierowy odbędzie się w Gdańsku - na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Kolejne spektakle zobaczymy 14 i 15 sierpnia na Dużej Scenie i 18 sierpnia na Scenie Letniej.