powiększwersja do drukupoleć znajomemu

TVP Kultura. Film o Jerzy Grotowskim

W 85. rocznicę urodzin Jerzego Grotowskiego, w sobotę 11 sierpnia, TVP Kultura zaprasza o godz. 16:55 na poświęcony artyście film dokumentalny.

"Jerzy Grotowski. Próba portretu" (na zdjęciu) to dokument nakręcony przez wybitną realizatorkę, Marię Zmarz-Koczanowicz w 1999 roku, niedługo po śmierci jednego z największych reformatorów i innowatorów sztuki scenicznej XX wieku. Twórca wrocławskiego Teatru Laboratorium i autor manifestu zatytułowanego "Ku teatrowi ubogiemu", stworzył zupełnie nową koncepcję przedstawienia teatralnego. Dla Grotowskiego człowiek w teatrze nie miał być jednym z elementów inscenizacji - miał być jej jedynym i najważniejszym punktem. W teatrze ubogim liczyli się tylko aktorzy i widzowie, mający pozostać przez cały czas trwania spektaklu jak najbliżej siebie, na wyciągnięcie ręki. Aktor, odsłaniając najgłębsze warstwy ludzkiej natury, musiał całkowicie "oddać się publiczności", odwołując do nieświadomości zbiorowej i indywidualnej.

Zmarz-Koczanowicz zaprosiła do swojego filmu osoby z najbliższego otoczenia autora spektaklu "Apocalypsis cum figuris", m.in. brata, Kazimierza Grotowskiego, profesora fizyki jądrowej UJ oraz aktorki - Maję Komorowską i Renę Mirecką. Na temat Jerzego Grotowskiego wypowiadają się: jego współpracownik i popularyzator jego słynnej koncepcji teatralnej - reżyser Eugenio Barba, teatrolog Georges Banu a także Peter Brook, którego inscenizacje stanowiły dla naszego twórcy największą inspirację.