powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Goleniów. Teatr Brama zaprasza na Festiwal Ludzka Mozaika

LUDZKA MOZAIKA to najbardziej ludzki festiwal w Polsce. Tworzony przez mieszkańców miasta. Otwarty na gości z całego świata. Tegoroczny festiwal Teatru Brama to format zupełnie nowy, a jednocześnie będący naturalnym rozwinięciem dotychczasowych działań Teatru.

O Festiwalu LUDZKA MOZAIKA

Malownicze miasto w sercu prastarej puszczy, już pod koniec wakacji, przez dziesięć dni będzie cieszyć się świętem kreatywności. Tuż po żniwach otwiera swoje bramy dla Ciebie, zaprasza nad rzekę, do spotkania w świetle gwiazd, ognia, teatralnych lamp i promieni słońca. Odwiedź Goleniów, poznaj ludzi budujących mosty nad pokoleniowymi przepaściami, przecierających szlaki na mapie zatytułowanej #kulturanaświecie, układających kolorową mozaikę z różnic i podobieństw. Postaw stopę na wyobrażonym archipelagu wolności, ciesz się jego barwami i brzmieniem.

Zostań częścią LUDZKIEJ MOZAIKI!

Tegoroczny festiwal Teatru Brama to format zupełnie nowy, a jednocześnie będący naturalnym rozwinięciem dotychczasowych działań Teatru.

Festiwale, projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne oraz działania z lokalną społecznością realizowane przez Bramę w Goleniowie to już dwadzieścia lat tradycji. Przez ten czas w mieście rozwinęło się tętniące życiem środowisko kulturalne, skupiające dużą liczbę niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy dzięki swojej odmienności nie wpisują się w ramy archetypów małego miasteczka. Ich potrzebę wyjścia poza schematy zaspokaja organizacja barwnych i mądrych festiwali.

Festiwal LUDZKA MOZAIKA to pięć elementów - obszarów działania artystycznego i społecznego, które zostały stworzone w oparciu o wartości Bramy. To wyselekcjonowane spektakle poruszające istotne tematy społeczne i polityczne, spektakle początkujących twórców niezależnej polskiej sceny teatralnej, wydarzenia stworzone z lokalną społecznością, spotkania, dyskusje, warsztaty i happeningi. To także muzyka i śpiew, spotkania z kulturą najróżniejszych zakątków świata, wieczory przy ognisku, budowanie sieci współpracy i przestrzeń do nawiązywania przyjaźni.

Jako stowarzyszenie edukacyjno-społeczno-kulturalne Teatr Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podnoszenia jakości życia i urozmaicania otaczającego ją świata przez obcowanie ze sztuką. Długofalowym celem Teatru Brama jest wspieranie aktywności społecznej mieszkańców Goleniowa, rozwijanie w lokalnym środowisku bogatego życia kulturalnego i tradycji festiwalowej. Już dziś Goleniów jest interesującym ośrodkiem artystycznym na kulturalnej mapie Europy, a także ośrodkiem stawianym jako przykład prowadzonych z wielkim powodzeniem realizacji z zakresu sztuki angażującej społeczność lokalną

Dołącz do aktywnej i ciekawej kolorów świata Społeczności skupionej wokół Teatru Brama! Zostań częścią LUDZKIEJ MOZAIKI!

Festiwal w liczbach

LUDZKA MOZAIKA to 10 dni spotkań ze sztuką i kulturą na 3 scenach i w 14 przestrzeniach miejskich. To 2 weekendy wspólnej zabawy, 28 spektakli BRAMATU, 12 spektakli ŁAKNIEŃ oraz 11 widowisk plenerowych CARAVAN NEXT stworzonych przez międzynarodowych artystów we współpracy z lokalną społecznością. To 8 tematów społecznych w STREFIE KONTAKTU, 22 koncerty i wydarzenia muzyczne elementu MUSIC. To 8 Wieczorów Mozaiki prezentujących kilkanaście różnych kultur świata. To 15 różnorodnych warsztatów w STREFIE KONTAKTU, 2 profesjonalne warsztaty teatralne BRAMATU, warsztaty CARAVAN NEXT i otwarte warsztaty w przestrzeni miejskiej. To spotkanie około 2000 goleniowian biorących czynny udział w tworzeniu festiwalowych wydarzeń z ponad 300 artystami z 24 krajów. To zespół kilkunastu organizatorów, dziesiątki wolontariuszy i przyjaciół Teatru oraz setki godzin ich pracy. Podsumowując, to siła ludzkiej energii i bezgranicznego zaangażowania.

#bramat

XIX Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT - impreza doskonale znana miłośnikom kultury w Polsce, organizowana przez Bramę od 1999 roku. To format wciąż ewoluujący, prezentujący profesjonalne produkcje teatralne, które członkowie Teatru spotkali będąc w drodze i zaprosili do Goleniowa. To format konsekwentnie poszerzający obszar swoich poszukiwań - tym razem to 28 spektakli na scenach Teatru Brama, Domu Kultury i na nieoczywistych tymczasowych scenach w mieście. Co sprawia, że Bramat jest wyjątkowy i przyciąga miłośników teatru z całego świata? Wyselekcjonowane spektakle dotykające ważnych tematów społecznych i politycznych, wieczorne ogniska czy może niesamowita atmosfera przyjaźni, buntu, miłości i wspólnego budowania święta wolności? Sprawdź czym Ciebie zauroczy Bramat.

#laknienia

IX Festiwal Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA - czyli kolejna edycja przeglądu teatralnego w formie konkursu dla początkujących twórców niezależnej polskiej sceny teatralnej. To także pole doświadczalne dla goleniowskiej młodzieży, która co roku bierze w swoje ręce organizację dużego przedsięwzięcia. Łaknienia to 12 spektakli będących głosem młodego pokolenia, dyskusje z publicznością i jury, koncerty i spontaniczne działania kreatywne oraz spotkania warsztatowe. Tym razem to także praca uczestników Festiwalu z rockowym duetem Hobbyist z Chicago nad koncertem finałowym. Czym Łaknienia różnią się od innych festiwali młodzieżowych? To na pewno nieszablonowe warsztaty, prawdziwe, emocjonujące dyskusje i uczestnicy, którzy przyjeżdżają do Goleniowa po niezapomniane przeżycia.

#caravannext

Finał CARAVAN NEXT - zakrojonego na szeroką skalę europejskiego projektu Sztuki Angażującej Społeczność. W ramach tego elementu zaprezentowanych zostanie 11 wydarzeń przygotowanych przez europejskich artystów we współpracy z mieszkańcami Goleniowa. Caravan Next udowadnia, że nie trzeba być artystą, żeby wyrażać siebie i swoje przekonania poprzez sztukę. Każdy może być częścią wielkich wydarzeń kulturalnych. Każdy może kreować życie kulturalne w swojej społeczności.

O Projekcie CARAVAN NEXT Feed the future. Art moving cities.

Inicjatorami projektu i sieci współpracy Caravan Next są Odin Teatret - Nordisk Teaterlaboratorium oraz Social Community Theatre Centre (Uniwersytet w Turynie). Sieć zrzesza 13 głównych partnerów z 11 krajów europejskich i 30 mniejszych organizacji stowarzyszonych, realizuje działania w 16 państwach europejskich i włącza do aktywnego udziału w wydarzeniach sieci ponad 30.000 mieszkańców Europy. Projekt łączy profesjonalnych artystów ze społecznościami w sieci organizacji teatralnych i instytucji kulturalnych z całej Europy. Realizowane w nim działania kulturalne odzwierciedlają zarówno artystyczne, jak i społeczne wyzwania Europy w trzecim tysiącleciu. Pracując z lokalnymi społecznościami partnerzy bazują na metodologii Social Community Theater zakładającej wykorzystanie sztuki i teatru jako narzędzia umacniającego społeczności.

Główne wydarzenia projektu zrealizowane zostały jako MICRO Eventy i MACRO Eventy. Festiwal LUDZKA MOZAIKA jest ostatnim MACRO Eventem przygotowywanym przez jednego z głównych partnerów i zarazem finałem całego projektu CARAVAN NEXT Feed the future. Art moving cities.

Partnerzy CARAVAN NEXT

1. Partner prowadzący: Odin Teatret - Nordisk Teaterlaboratorium;

2. Partnerzy naukowi: Social Community Theatre Centre, Uniwersytet w Turynie, Unito (Włochy), Techinical Universiy of Creete (Grecja);

3. Partnerzy teatralni: ZID (Holandia), TNT Atalaya (Hiszpania), Teatr Brama (Polska), Stanica Žilina-Záriečie (Słowacja), Rohrmeisterei (Niemcy);

4. Partnerzy społeczni: ALDA (Francja), Farm In The Cave (Czechy), Omma Theatre Studio (Grecja);

5. Partnerzy redaktorzy: OGR - CRT Societ consortile (Włochy), ACE KIPLA (Słowenia).

Metodologia Social Community Theater

Koncepcja Social Community Theater (SCT, pol. Teatr Angażujący Społeczność) polega na wykorzystaniu sztuki i teatru do wzmocnienia pozycji społeczności. Jest to forma sztuki, która rozszerza tradycyjną koncepcję zarówno "teatru", jak i "publiczności" i ponownie zastanawia się nad teatrem w procesie społecznego i artystycznego spotkania między lokalnymi mieszkańcami i profesjonalnymi artystami.

SCT to społeczny proces teatralny. Artyści i obywatele spotykają się w procesie wzajemnej wymiany, a ostateczne wykonanie lub twórczość artystyczna jest rezultatem tego, że uczestnicy ze wspólnoty są jednocześnie współuczestnikami i współautorami.

Teatr Angażujący Społeczność jest zatem nie tylko sposobem angażowania i edukowania członków wspólnoty w obszarach budowania potencjału i produkcji kulturalnych. Jest to również sposób na nawiązanie kontaktu z obecnymi wyzwaniami różnych społeczności. Ostatecznie Teatr Angażujący Społeczność tworzy nową sieć w obrębie społeczności: obywatele współpracują ze sobą i ustanawiają nowe relacje w procesie twórczym i społecznym. Teatr Angażujący Społeczność często odbywa się poza zwykłymi teatrami i obejmuje działania takie jak parady, festiwale teatralne, przedstawienia teatralne, warsztaty, instalacje wizualne w mieście, imprezy kulturalne i inne formy artystycznych kreacji.

#strefakontaktu

STREFA KONTAKTU - najświeższy pomysł Bramy na interakcje ze społecznością. Strefa to 8 dni i 8 tematów społecznych: komunikacja, rodzina, środowisko naturalne, zdrowy tryb życia, IT i nowe technologie, LGBT, migracja na świecie i patriotyzm. W ramach tego elementu zrealizowane zostaną poranne spotkania, dyskusje i otwarte warsztaty. Większość działań będzie odbywała się na terenie Teatru Letniego. Usiądź wygodnie na leżaku, napij się pysznej kawy i pozwól się zainspirować. Poznaj świat od innej strony, posłuchaj, przemyśl. Codzienne poranki w Strefie to przede wszystkim miejsce wymiany poglądów!

#music

MUSIC - muzyka i śpiew, czyli najstarszy i sprawdzony pomysł Bramy na dotarcie do serc publiczności! To koncerty i wydarzenia muzyczne na scenach w Teatrze Letnim, na parkingu przy Zielonej Drodze, w kościołach, na Plantach, przy fontannie i na ulicach Goleniowa. To wspólne tańce i zabawa, ponad kulturami i językami. Wydarzenia, które zbliżają ludzi do siebie. W ramach tego elementu festiwalu będziecie mogli posłuchać muzyki wielu gatunków i kultur, od opery i muzyki klasycznej po DJ'skie sety, od muzyki z Chin, przez europejskie i afrykańskie rytmy, po dźwięki ze Stanów Zjednoczonych.