powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wkrótce premiera "Pompa funebris" w Komunie

1 i 2 września o godz. 19.00 w Komunie// Warszawa odbędą się premierowe pokazy spektaklu "Pompa funebris" w reż. Katarzyny Pol i Dawida Żakowskiego.

"Pompa funebris" to politycznie (nie)zaangażowany ceremoniał pogrzebowy, w którym osobiste mitologie są radykalnie przetwarzane w odosobnionych mikroceremoniach żałobnych.

Twórcy dekonstruują sarmacko-populistyczną instytucję staropolskich obrzędów pogrzebowych pompae funebre, z przełomu XVII i XVIII w. i konfrontują ją z kontekstem komunikacyjnej próżni i kryzysu politycznego. Tworzą świat pozbawiony cieni - przeszłości, pamięci i postpamięci.

Monochromatyczna, prześwietlona przestrzeń staje się miejscem, w którym pasywne oczekiwanie jako forma przetrwania przeistacza się w bierny opór. Pozbawiona sensu werbalizacja emocji kształtuje mikrokosmos nowych kodów i gestów. Pozornie bierne ciało i pasywny umysł ostatecznie przeciwstawiają się odrętwieniu.

"Pompa funebris" to ceremonia życia i śmierci. Kogo? Czego? Dla kogo i po co? Czy bierny opór jest taktyką na przetrwanie w oczekiwaniu na agonię sztuki, polityki, bogów, tradycji, ojców, matek, narodowych idei, ulicznych protestów czy raczej nadaje nowy kierunek działania?

Bilety:

15 zł ulgowy

30 zł normalny

Dostępne w serwisie ewejściówki oraz w miarę dostępności w kasie, na pół godziny przed spektaklem do zakupienia tylko gotówką.

Rezerwacje: stow.sn@gmail.com

Spektakl powstał w ramach Centrum artystycznego L30/32.

Partner: Muzeum Warszawskiej Pragi

Koprodukcja Sztuka Nowa i U-47

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.