Gdańsk. Wybrzeże znów klasycznie

"Damy i huzary", jedna z najpopularniejszych komedii Fredry, to absolutna klasyka gatunku. W Teatrze Wybrzeże reżyseruje ją Adam Orzechowski.

«- Rzecz dzieje się współcześnie. Nie rezygnujemy, oczywiście, z fredrowskiej frazy, ale będziemy ją prezentować w formie teatralnego pastiszu, wykorzystując fragmenty m.in. z "Zemsty", "Męża i żony" czy "Ślubów panieńskich" - mówi o swojej adaptacji reżyser. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Michał Kurkowski, za scenografię, kostiumy i światło - Magdalena Gajewska.

"Damy i huzary albo Play Fredro" to opowieść o zagmatwanych stosunkach rodzinnych. Całość zwykle odczytywana była jako baśniowa opowieść o "dawnych czasach", w których ludzie byli bardziej szlachetni a świat jakiś mocniej idylliczny. Tymczasem, jak mówią twórcy adaptacji, wystarczy tylko przywołać intrygę, uknutą przez trzy siostry - bohaterki opowieści, żeby ujrzeć fałsz oraz obrzydliwość dawnych stosunków rodzinnych.

I to właśnie ten motyw postanowił w swojej wersji klasycznej opowieści zgłębić reżyser. - W naszym odczytaniu "Damy i huzary" są sztuką o wzmagającym się szaleństwie i błędnych decyzjach, z których każda nieubłaganie prowadzi do katastrofy. Wszystko kończy się jednak szczęśliwie? Wzbogacając tekst komedii fragmentami innych utworów Aleksandra Fredry, chcemy pokazać, że jest on nadal autorem nieodkrytym i intrygującym - komentują artyści odpowiedzialni za inscenizację.

Na scenie wystąpią m.in. Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Michał Jaros i Marcin Miodek. Sztuka będzie miała swoją premierę na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Przewidziano jednak także pokazy na Dużej Scenie przy Świętego Ducha.

Sobota, 11 sierpnia, godz. 21, "Damy i huzary"

Scena Letnia Teatru Wybrzeże, Pruszcz Gdański, ul. Zastawna, wstęp wolny»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego