Kraków. Międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki

Województwo małopolskie wspólnie z miastem Kraków ogłosiło w środę międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Centrum Muzyki i otaczającego go parku. Znajdzie się tam kilka sal koncertowych, z których największa pomieści do 1,4 tys. słuchaczy.

Według organizatorów konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy - pula nagród wynosi w sumie 300 tys. zł, z czego zwycięzcy przypadnie 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku.

Centrum Muzyki ma powstać do 2024 r. nieopodal brzegu Wisły przy ul. Skrzatów. Jego serce mają stanowić nowoczesne sale koncertowe - z największą, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1,4 tys. osób. Obok niej ma również powstać tzw. miejska sala koncertowa miesząca 650-800 słuchaczy i sala recitalowa na 270-300 miejsc. W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną i restaurację. Zakłada się, że powierzchnia użytkowa całego obiektu będzie miała 28 tys. m. kw. Konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki.

Swoją siedzibę w nowym Centrum znajdą krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 265 mln zł.

Jak zaznaczył marszałek Małopolski Jacek Krupa, ogłoszenie konkursu to kolejny ważny krok na drodze do powstania Centrum Muzyki w Krakowie - instytucji, która ma się stać nie tylko nowoczesną salą koncertową, ale też siedzibą dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji muzycznych.

- Centrum Muzyki będzie miejscem, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie. Chcielibyśmy jednak, żeby doskonała akustyka szła w parze z niebanalną architekturą - dzięki czemu nieatrakcyjne dzisiaj sąsiedztwo Bulwaru Kurlandzkiego zmieni się w tętniącą życiem, piękną dzielnicę Krakowa - dodał.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zauważył, że przyszłe Centrum Muzyki wraz z Parkiem Muzyki i bezpośrednim połączeniem z Bulwarami Wisły jest kluczowym elementem rewitalizacji terenów nadbrzeżnych.

- To projekt o priorytetowym znaczeniu dla rozwoju funkcji metropolitalnych Krakowa. Park jest szczególnie oczekiwany przez mieszkańców Grzegórzek i będzie miejscem integracji mieszkańców - ocenił Majchrowski.

Według niego zagospodarowanie nowej przestrzeni publicznej uwzględni piesze i pieszo-rowerowe połączenia - w tym ulicy Zieleniewskiego z bulwarami Wisły oraz udostępnienie parku od strony ulicy Skrzatów.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego