powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera opery "Thamos" w Polskiej Operze Królewskiej

Premiera opery "Thamos" W. A. Mozarta w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się w piątek w Teatrze na Wyspie w warszawskich Łazienkach.

Mozart skomponował "Thamosa" w 1773 r. do słów dramatu heroicznego "Thamos, król Egiptu" niemieckiego pisarza Tobiasa Phillipa von Geblera. Libretto opowiada o władcy Egiptu Thamosie, który obejmuje tron po swoim ojcu Ramzesie.

Mozart należał do loży masońskiej, czego ślady można odnaleźć w jego muzyce. Reżyser przedstawienia Ryszard Peryt włączył w inscenizację "Thamos" dwie kantaty masońskie Mozarta: "Die Maurerfreude" KV 471 i "Freimaurerkantate" KV 623. Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej, w swojej wersji chciałby jednak "przywołać >>Thamosa<< w jego możliwie oryginalnej postaci, czyli zakotwiczonego w estetyce starożytnego Egiptu".

Przemysław Fiugajski, sprawujący kierownictwo muzyczne nad spektaklem, powiedział Polskiemu Radiu, że "Thamos" jest dojrzałym dziełem Mozarta, napisanym tuż przed śmiercią artysty, w "rozkwicie swego geniuszu".

Za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt. Kostiumy przygotowała Marlena Skoneczko.

Wystąpią: Iwona Lubowicz - sopran, Aneta Łukaszewicz - mezzosopran, tenor - Sylwester Smulczyński oraz bas - Piotr Chwedorowicz. Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.

Piątkowa premiera zakończy pierwszy Festiwal Opery Królewskiej.