powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowy taniec z Izraela w Nowym Teatrze

Nowy Teatr zaprasza na wydarzenie Nowy taniec z Izraela. Gośćmi będą Michael Getman i Sol Dance Company. Kuratorem wydarzenia jest Tadeusz Woleński.

24 sierpnia - Michael Getman

Am I

Talia Paz włącza do spektaklu swój prywatny sposób poruszania się oraz postaci, w które się wcielała w ciągu ostatnich 20 lat. Dekonstrukcja tekstu piosenki ze słynnego musicalu "Chór" pt. "Let Me Dance For You" na fragmenty słów i oddechy pozwala Talii na przeformułowanie jej umiejętności i artystycznej obecności. Tancerka przekracza granicę między fizycznością a tekstem mówionym oraz niepewnymi relacjami rozwijającymi się na scenie, co wyzwala w niej chęć do stawiania wyzwań swojemu obecnemu stanowi fizycznemu i emocjonalnemu. Powstaje paradoksalny pejzaż, gdzieś miedzy komedią a tragedią, między spojrzeniem a słyszeniem, między tym co powiedziane a zrobione, między dążeniem ciała do perfekcji a utratą siły i figury.

Talia Paz urodziła się w Nowym Jorku, studiowała taniec w Izraelu i Holandii. Tańczyła w Batsheva Dance Company, Scapino Ballet, Cullberg Ballet i DV8. Pracowała z takimi choreografami, jak Ohad Naharin, Sharon Eyal, Carolyn Carlson, Mats Ek, Lloyd Newson, Nils Christe, Johan Inger, Jiri Kylian, Itzik Galili, Nigel Charnock, Stijn Celis. Zdobyła wiele nagród w Europie i Izraelu.

Koncepcja, choreografia, dźwięk: Michael Getman

Wykonanie: Talia Paz

Światło: Tobias Hallgren

Wideo: Michail Lermantov

***

Face to face

Choreografia wykonywana do uszkodzonego nagrania sonaty fortepianowej Beethovena i manifestu politycznego znanego kompozytora Harolda Rubina. Używając bardzo osobistego języka, wspólnie z tancerzem Eldadem Ben-Sassonem, Getman stworzył subtelne, choć czasem brutalne, choreograficzne studium na temat intymności w środku konfliktu. Kto jest ofiarą? Gdzie jest granica między jednostkami? Jak bardzo możemy się do siebie zbliżyć? O co prosimy kogoś? A jeśli ten ktoś jest naszym bratem?! Pragnienie miłości? Utraty kontroli? Odmiany i porywu namiętności? Pragnienie kontroli?! Twórcy poszukują odpowiedzi na te pytania poprzez odważną fizyczność i kreowanie kuriozalnego obrazu wojny, w którym odwracają stereotypy archetypicznych mężczyzn w konflikcie oraz role, jakie odgrywają w relacjach.

Choreografia: Michael Getman

Współpraca artystyczna: Eldad Ben-Sasson, Yael Venezia

Występują: Michael Getman, Eldad Ben-Sasson

Muzyka: Herold Rubin

Sonata Beethovena w wykonaniu Vladimira Ashkenazy

Reżyseria światła: Ellen Knops

Michael Getman - izraelski tancerz, choreograf i pedagog tańca urodzony w Izraelu w 1978 roku. Od 2005 roku pracuje w Izraelu jako niezależny choreograf. Równolegle bierze udział w międzynarodowych projektach artystycznych za granicą oraz prowadzi warsztaty tańca i improwizacji dla profesjonalnych tancerzy, tancerzy - amatorów, a także dla studentów sztuk wizualnych. Jest autorem wielu choreografii prezentowanych w ramach najważniejszych festiwali tanecznych. Zdobył nagrodę specjalna na Festiwalu Miniatur Choreograficznych (Festival of Choreographic Miniatures) w Belgradzie (Serbia) w 2009 roku, drugą nagrodę za solo M-Fiction i pierwszą - za wybitne wykonanie na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym - The Copenhagen International Choreography Competition (CICC) - w Kopenhadze (Dania) w 2008 roku

***

25 sierpnia - SOL Dance Company

Sale

Eyal Dadon

Ciepło i zimno, ciało i dusza, gry i zasady, sprzedaż i konsumpcja. Spektakl drażni się ze wszystkim, co jest wyzwaniem w życiu, w społeczeństwie, w grach i zasadach, w kapitalizmie i we wszystkich konsekwencjach naszych działań. Eyal Dadon założył SOL Dance Company w 2016 roku w starej części miasta Beer Szewa. Zespół składa się z siedmiu dynamicznych i niepowtarzalnych tancerzy, którzy tworzą na scenie wyjątkową i inspirującą atmosferę.

Koncepcja, choreografia: Eyal Dadon

Tancerze: Sian Olles, Madison Payne Hoke, Yuko Imazaike, Shay Partush, Nadav Gal, Roni Ben Simon, Eyal Dadon

Kostiumy, muzyka: Tomer Salem, Nissim Gutman

Reżyseria światła: Alon Shazar

Produkcja: House of Dance Be'er Sheva

Sponsorzy: The Ministry of Culture and Sport, Ministry of Foreign Affairs Israel & The Israeli Embassy, Be'er Sheva City, Mifal Hapais, Kivunim Company, Be'er Sheva, Ministry of Culture Be'er Sheva, The Economy Company for develpoment Be'er Sheva

Sol Dance Company zostało założone w 2016 roku w mieście Beer Szewa. Zespół składa się z wyjątkowych i dynamicznych osobowości. Tancerze inspirują się kreatywną i artystyczną atmosferą. Zespół i ich prace wprowadzają widownię w intymny świat ludzkich emocji i zachowań. Siedziba SOL Dance Company znajduje się w 'House Of Dance Be'er Sheva', gdzie artyści wraz z dyrektorem artystycznym Eyal Dadon, eksplorują i budują ich niepowtarzalny język teatru tańca, który obejmuje wspólnotę, muzykę i życie.

Bilety: 35/25/20 zł

Pokazom spektakli towarzyszą warsztaty:

22.08 | 17.00-21.00 | warsztaty z Michaelem Getmanem [Nowy Teatr] wstęp wolny, rejestracja: marta.kielar@nowyteatr.org

23.08 | 10.00-12.00 | warsztaty z Talią Paz [Warsaw Dance Department Studio] bilety 45 zł, rejestracja: warsztatywdd@gmail.com

25.08 | 10.00-13.00 | warsztaty z Nivem Marinbergiem [Warsaw Dance Department Studio] bilety 45 zł, rejestracja: warsztatywdd@gmail.com

31.08-2.09 | warsztaty GAGA PEOPLE [Warsaw Dance Department Studio] rejestracja: warsztatywdd@gmail.com

31.08, 17.00 pokaz filmu Mr Gaga [JCC, Chmielna 9A] wstęp wolny

***

24-25.08 godz. 19.00

Nowy taniec z Izraela. Michael Getman i Sol Dance Company

Kurator: Tadeusz Woleński

Partner: Ambasada Izraela w Warszawie

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.