powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. MKiDN: konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego jeszcze w 2018 r.

Konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego zostanie rozpisany prawdopodobnie na przełomie września i października 2018 r.; powodem jest kończąca się kadencja obecnej dyrektor Doroty Buchwald - poinformowało PAP MKiDN, odnosząc się do listu poparcia dla Buchwald, wystosowanego przez środowisko teatralne.

Chodzi o list "poparcia ws. przyszłości Instytutu Teatralnego", wystosowany przez środowisko teatralne do ministerstwa kultury. Podpisało się pod nim dotychczas ponad 1200 osób, m.in. Magdalena Cielecka, Jan Englert, Maja Komorowska, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Cezary Harasimowicz, Krystyna Janda czy Wawrzyniec Kostrzewski.

"W związku z zapowiadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamiarem ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego wyrażamy zdecydowane poparcie dla obecnej dyrektor Doroty Buchwald i kształtu prowadzonej przez nią instytucji" - napisano.

Sygnatariusze listu podkreślają, że instytut "służy całemu środowisku teatralnemu, jest instytucją otwartą, przyjazną i różnorodną". "To niezwykle istotne dla polskiego teatru miejsce, w którym dba się o jego pamięć, rozwijając najbardziej kompleksowy i nowoczesny system dokumentacji życia teatralnego w Europie, ale także stawia najważniejsze pytania o przyszłość tej sztuki w jej estetycznym, społecznym i instytucjonalnym kształcie" - wskazano.

Zaznaczono, że rozwijany w instytucie dialog wokół teatru i jego spraw jest przy tym "otwarty na różne środowiska, głosy i poglądy - i otwarcie to, podobnie jak wyjątkowe połączenie profesjonalizmu i przyjaznej bliskości, są niewątpliwymi zasługami Doroty Buchwald".

W ocenie osób, które podpisały list, "zachowanie autonomii i charakteru tej wyjątkowej instytucji jest postulatem środowiska teatralnego i ludzi kultury - wszystkich, którzy sygnują ten list". "Dorota Buchwald gwarantuje realizację tego postulatu. Dlatego z całą mocą popieramy jej starania o możliwość kontynuacji pracy na rzecz polskiego teatru w roli szefowej Instytutu Teatralnego" - podkreślono w liście.

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej minister kultury może powołać dotychczasowego dyrektora prowadzonej przez MKiDN instytucji kultury na kolejną kadencję, ale może też wyłonić nowego dyrektora w drodze konkursu. Buchwald w 2013 r. wygrała konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie, zastępując na tym stanowisku Macieja Nowaka.

Ministerstwo kultury potwierdziło PAP, że zostanie rozpisany konkurs na dyrektora Instytutu Teatralnego. "Powodem rozpisania konkursu jest kończąca się z dniem 31.12.2018 r. kadencja p. Doroty Buchwald" - poinformowano.

Jak dodano, konkurs "najprawdopodobniej zostanie rozpisany pod koniec trzeciego lub na początku czwartego kwartału" bieżącego roku. MKiDN poinformowało także, że list poparcia ws. Buchwald został wysłany do resortu w trybie petycji. "Ministerstwo ma obowiązek w terminie do 3 miesięcy udzielić odpowiedzi na petycję poprzez umieszczenie jej na stronie internetowej MKiDN" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Buchwald kieruje placówką od 1 stycznia 2014 r. Jest teatrologiem, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.