powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Szalone Dni Muzyki 2018 - W stronę nowego świata

"W stronę nowego świata" - tak brzmi hasło przewodnie dziewiątej edycji Szalonych Dni Muzyki. Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej po Francji, Japonii i Rosji zawita do Warszawy w ostatni weekend września. W ciągu trzech dni na 55 koncertach wystąpi blisko 1000 artystów z całego świata.

Szalone Dni Muzyki to bez wątpienia jeden z największych fenomenów w świecie muzyki. Rewolucyjna idea festiwalu już od lat zmienia sposób postrzegania muzyki klasycznej. Krótkie koncerty z atrakcyjnym programem i niskie ceny biletów wprowadziły do sal koncertowych nowy format, który pokochały setki tysięcy ludzi na całym świecie. Polską edycję festiwalu po raz dziewiąty organizuje Orkiestra Sinfonia Varsovia.

- W tym roku skupiamy się na muzyce kompozytorów, którzy z przyczyn politycznych lub osobistych opuścili swój kraj w poszukiwaniu nowego świata, by żyć i tworzyć - mówi René Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. - W Warszawie, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, temat ten zyskuje szczególny wymiar. Dlatego też muzyka polska będzie wyjątkowo silnie obecna w programach koncertów - dodaje Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Dzieła polskich (i nie tylko) twórców zabrzmią w wykonaniu takich orkiestr jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa czy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, ale również w oryginalnych reinterpretacjach młodych artystów - Adama Bałdycha i Piotra Orzechowskiego, znanego jako "Pianohooligan". Ponadto na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpią skrzypaczka Alena Baeva, znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny oraz uznane zespoły kameralne, jak Trio Owon czy Quatuor Hermes. W programach koncertów znajdą się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Antonina Dvořáka i wielu innych twórców, których życiorysy naznaczone były przez emigrację.

Festiwalowy program obejmuje również szereg koncertów bezpłatnych, edukacyjnych, koncerty najlepszych szkolnych orkiestr symfonicznych z całego kraju i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

Organizatorem festiwalu jest Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Współorganizatorami są: Teatr Wielki - Opera Narodowa i Centre de Realisations et d'Etudes Artistiques Nantes (C.R.E.A.).

Festiwal dofinansowano ze środków m.st. Warszawa.