powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Spis kobiet" w Teatrze Ochoty

14 lipca o godz. 19.00 w Teatrze Ochoty odbędzie się pokaz spektaklu "Spis kobiet" Kolektywu Polka w ramach Letniego Przeglądu Teatru Ochoty.

Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Pracują w nich kobiety: młode, starsze, zadowolone, sfrustrowane - ich głosy układają się w niejednorodną opowieść o zmieniającej się Polsce, o pieniądzach, o codziennym radzeniu sobie, o aspiracjach, o dzieciach, mężczyznach, o społeczeństwie. W naszym spektaklu wszystkie one zostaną postawione przed niezwykłym wyzwaniem i niezwykłą szansą. Która z nich ją wykorzysta?

Kolektyw Polka

Skupia kobiety podchodzące z różnych miast i działające wokół różnorodnych inicjatyw. To doświadczone aktorki, reżyserki, menadżerki kultury i działaczki społeczne. Grupa zawiązała się w 2016 roku podczas wspólnej pracy ze społecznością ulicy 1 Maja w Lublinie. Na podstawie rozmów z mieszkankami i pracownicami tej przestrzeni Kolektyw Polka stworzył "Dramaturgie pracy kobiet". Czytanie performatywne tekstu odbyło się w tym samym miejscu, z którego zebrany został materiał - na ulicy 1 Maja. W dalszej drodze artystycznej zespół eksploruje temat pracy kobiet, eksperymentując na styku animacji kultury i teatru dokumentalnego.

W skład Kolektywu wchodzą: Alicja Brudło, Izabella Gawęcka, Iwona Konecka, Dorota Ogrodzka, Agnieszka Pajączkowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska.

***

premiera: 18.11.2017, Teatr Ósmego Dnia

nagrody: Scenariusz nagrodzony VI edycji konkursu OFF: Premiery/Prezentacje 2017, Grand Prix OFF Kontrapunktu 2018