powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Laboratoria Twórcze w Polskim Teatrze Tańca

Do 15 lipca trwa nabór na Laboratoria Twórcze, które Polski Teatr Tańca organizuje w tym roku po raz drugi. Propozycja skierowana jest do studentów kierunków artystycznych, młodych twórców oraz seniorów.

Laboratoria twórcze opierają się na pracy procesowej w zintegrowanych działaniach interdyscyplinarnych sztuk. Wyobrażamy sobie "Laboratoria" jako specyficzną przestrzeń do nabywania nowych kompetencji, poszukiwań twórczych, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Tym projektem wychodzimy naprzeciw pojawiającemu się nowemu modelowi funkcjonowania kultury, w którym wspólna praktyka, to nierzadko badania i/lub praca laboratoryjna. Aby wziąć udział w laboratorium, wystarczy do 15 lipca wysłać zgłoszenie na adres: a.krolica@ptt-poznan.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: List motywacyjny z CV oraz informację o oczekiwaniach uczestnika. O wynikach naboru uczestnicy zostaną indywidualnie powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 25 lipca 2018 roku. Udział w laboratoriach jest bezpłatny. Jednak przed rozpoczęciem laboratorium od uczestników pobieramy kaucję w wysokości 100 zł. Jeśli uczestnik weźmie udział w całym przebiegu laboratoriów, kaucja zostaje zwrócona. W przypadku opuszczenia choćby jednych zajęć kaucja przechodzi na rzecz teatru. Wyjątek stanowi Laboratorium wieku, którego uczestnicy są zwolnieni z obowiązku wpłacania kaucji. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Laboratoriów Twórczych na naszej stronie www.ptt-poznan.pl.

Więcej informacji:

www.ptt-poznan.pl

www.movementsfactory.pl

***

Kuratorka: Anna Królica

Organizator: Polski Teatr Tańca

Partnerzy: Movement Factory Foundation

Młyńska 12

Instytut Teatru i Sztuki Mediów

Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej

24 - 28 sierpnia 2018 roku

TANIEC, TECHNOLOGIA, SŁOWO I... DUŻO WIĘCEJ!

Laboratorium technologiczne

Miejsce: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Prowadzenie: prof. dr hab. Agnieszka Jelewska, dr Michał Krawczak // Humanities /Art /Technology Research Center UAM

Ilość miejsc: 10 osób

Celem warsztatów prowadzonych w ramach Laboratorium Technologii będzie próba zderzenia ludzkich form postrzegania historii, pamięci, architektury i urbanistyki z bytowaniem w tych miejscach podmiotów nieludzkich, a więc roślin, kamieni, resztek architektury, ziemi oraz zbadania, w jaki sposób nawiązane relacje przekształcają i wpływają na konstruowanie się atmosfery różnych miejsc.

Prof. Agnieszka Jelewska - profesor UAM, pracowniczka Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożka, medioznawczyni, dyrektorka i współzałożycielka HAT Research Center na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (artandsciencestudies.com), członkini kolektywu Daed Baitz (daedbaitz.com)

Dr Michał Krawczak - doktor nauk humanistycznych, zastępca dyrektora Instytutu Teatru i Sztuki Mediów UAM, praktyk/teoretyk, kurator, współtwórca HAT Research Center (artandsciencestudies.com), kierownik Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek kolektywu Daed Baitz (daedbaitz.com).

--

27 - 30 sierpnia 2018 roku

Laboratorium ruchu (warsztat biomechaniki)

Miejsce: Studio Polskiego Teatru Tańca (Aula) , ul. Kozia 4

Prowadzenie: Aleksiej Lewiński

Liczba miejsc: 16 osób

Laboratorium ruchu to pięciodniowy blok zajęć skoncentrowany wokół biomechaniki, stworzonej przez W. Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Pomaga aktorowi w odczuwaniu i rozumieniu swojej scenicznej obecności - w czasie i przestrzeni, uczy koordynacji, równowagi, pracy z rekwizytem, ścisłej realizacji zadań i idei proponowanych przez reżysera. Jednocześnie podnosi samoświadomość aktora, rozwija kreatywność i dostarcza narzędzi do samodzielnego komponowania działań ruchowych.

Aleksiej Lewiński jest aktorem, reżyserem, pedagogiem, laureatem Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej w dziedzinie sztuki. Absolwent studia MChAT (1969), w którym pobierał wykształcenie jako aktor. W latach 1969-1987 był jednym z czołowych aktorów w Teatrze Satyry w Moskwie. Tam w latach 1971-1975 uczył się biomechaniki teatralnej pod kierunkiem Nikołaja Griegoriewicza Kustowa - współpracownika Meyerholda, aktora i nauczyciela biomechaniki w Teatrze im. Wsiewołoda Meyerholda w latach trzydziestych. Obecnie pracuje jako aktor i reżyser w teatrach moskiewskich, OKOŁO i Teatrze im. Marii Jermołowej i regularnie prowadzi warsztaty z biomechaniki w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda, a także w Austrii, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i innych krajach.

--

28 sierpnia 2018 - 31 sierpnia 2018 roku

Laboratorium działania z reżyserem

Miejsce: Studio Polskiego Teatru Tańca (Aula), ul. Kozia 4

Prowadzenie: Weronika Szczawińska

Liczba miejsc: 10 osób

W trakcie Laboratorium będziemy pracować nad technikami kreacji autorskiego spektaklu - budowanego od podstaw, w oderwaniu od tekstu, na przecięciu tego, co indywidualne i zbiorowe. Teatr zostanie potraktowany jako instrument negocjacji i mediacji. Podejmiemy próbę performatywnego zbadania mechanizmu zapożyczenia, przeniesienia, intymnego spotkania z czymś nie-swoim (ale także po prostu uruchomimy zabawę opartą na losowym przypadku). Uczestnicy Laboratorium proszeni są o przygotowanie punktu wyjścia - skojarzenia związanego ze słowem "wyklęty".

Weronika Szczawińska - (ur. 1981) - reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni.. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii "Teatr" za "konsekwentne budowanie własnego języka teatralnego". Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, niezależnym teatrem Komuna Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, a także ze Slovensko mladinsko gledališče w Lublanie. Obecnie przygotowuje spektakl Lawrence z Arabii w warszawskim Teatrze Powszechnym.

--

27 - 31 sierpnia 2018

Laboratorium słowa

Prowadzenie: Anna Królica

Miejsce: Młyńska 12

Liczba miejsc: 15 osób

Laboratorium słowa to pięciodniowy blok zajęć skoncentrowany wokół praktyki analizy spektakli tanecznych oraz rozpoznania przestrzeni tańca współczesnego. Pierwszy blok spotkań prowadzony przez Annę Królicę będzie obejmował wprowadzenie do wiedzy o tańcu, panoramę europejskiego krajobrazu scenicznego oraz sylwetki wiodących twórców. Istotną częścią spotkań będzie analiza wybranych nagrań spektakli tanecznych, pisanie o nich oraz szukanie odpowiednich tekstów, poszerzających możliwości interpretacyjne.

Anna Królica - kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Obecnie pracuje w Polskim Teatrze Tańca. Autorka książek: Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów 2011), Pokolenie solo (Kraków, 2013). Redaktorka i kuratorka albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca (Tarnów / Warszawa 2017), książki wyróżnionej w kategorii "Najpiękniejsza książka roku 2017". Prowadziła autorskie zajęcia w Instytucie Kultury Współczesnej i w Katedrze Performatyki UJ. Obecnie prowadzi zajęcia w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu. Współpracowała z "Dwutygodnikiem" "Teatrem" i "Didaskaliami".

--

27 - 31 sierpnia 2018

Laboratorium wieku (joga na dziedzińcu Szkoły Baletowej)

Prowadzenie: Katarzyna Kata, Wiktor Łoś

Liczba miejsc nieograniczona (nie ma zgłoszeń)

Laboratorium wieku dla seniorów w tym roku relaksacyjno-wzmacniające zajęcia jogi z muzyką na żywo. Podczas zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia pomagające w pozbyciu się sztywności ciała, bólu kręgosłupa, napięć spowodowanych stresem, siedzącym trybem życia, wiekiem. Pozycje jogowe (asany) uelastyczniają i rozciągają mięśnie, wzmacniają ciało i zwiększają jego możliwości ruchowe. Poprawiają przemianę materii, rozgrzewają i pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Nauka oddechu zgranego z ruchem. delikatne otwarcia klatki piersiowej i bioder, przynoszące ulgę skręty kręgosłupa czy skłony skutecznie redukują stres, usprawniają funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia, nerwowego. Ćwiczenia będą dostosowane do możliwości uczestników.

Katarzyna Kata - psycholog zdrowia i certyfikowana nauczycielka Vinyasa Yogi (Yoga Teacher Training).

Wiktor Łoś - muzyk, kompozytor, członek zespołu Zielony Bus Band, Wychowany przez niezliczone próby z zespołami muzycznymi wszelkich gatunków (groove affair, biuro karier, industry i inne).

--

27 - 31 sierpnia 2018

Cykl Dancing Poznań

Liczba miejsc nieograniczona (nie ma zgłoszeń). Wstęp wolny.

Dancing Poznań to cykl pięciu potańcówek skierowanych do wszystkich mieszkańców Poznania. Od poniedziałku do piątku na Dziedzińcu Szkoły Baletowej będzie okazja do wspólnego tańczenia przy rytmach różnorodnej muzyki. Za stolikiem DJ stanie Sebastian Cedro, a w rolę prowadzącego potańcówki wejdzie Robert Chodyła. Każdy wieczór będzie odbywał się pod innym tanecznym hasłem. Planujemy zaprosić uczestników do włączenia się do wspólnej zabawy także przez propozycję odpowiedniego stroju bądź element stosowny do proponowanej stylizacji na przykład: wachlarz, wianek z kwiatów czy kaszkiet. Wstęp wolny.