powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Gdańsk. XXII Festiwal Feta od jutra

Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

Karolina Pacewicz z Klubu "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury będącego jednym z organizatorów festiwalu, powiedziała PAP, że wśród spektakli, które mogą wzbudzić duże zainteresowanie publiczności jest m.in. przedstawienie "Mulier" (na zdjęciu) w wykonaniu hiszpańskiego teatru Maduixa. - Występuje w nim pięć aktorek w bardzo nowatorskim tańcu na szczudłach. Spektakl bardzo emocjonalny, naprawdę wart zobaczenia - podkreśliła Pacewicz.

Jej zdaniem warte polecenia jest także m.in. przedstawienie "Galileo" francuskiego teatru Deus Ex Machina. - Będzie to największe widowisko festiwalu. Największe, jeśli chodzi o użytą scenografię, bo spektakl będzie rozgrywał się kilkanaście nad ziemią - wyjaśniła Pacewicz dodając, że aktorzy będą występować na platformie podwieszonej na dźwigu.

Także włoski teatr Ondadurto, który przyjedzie do Gdańska ze spektaklem "Cafe Europa", użyje w nim niecodziennego sposobu prezentacji - akcja przedstawienia będzie rozgrywać się na ruchomych jeżdżących konstrukcjach.

W tegorocznej edycji Fety weźmie udział wiele teatrów, które nie gościły jeszcze w Gdańsku. Znajdą się wśród nich również takie, o których przyjazd organizatorzy imprezy zabiegali już od bardzo dawna. - Będą aktorzy młodego pokolenia, którzy właściwie już należą do czołówki teatru ulicznego w Europie, ale w Polsce jeszcze nie występowali - powiedziała Pacewicz.

Dodała, że do takich artystów należą np. pochodzący z Portugalii klown Godot, który w Gdańsku zaprezentuje spektakl "Lullaby" oraz Hiszpan - Joan Catala, który pokaże przedstawienie "Pelat" skonstruowane z użyciem rekwizytu w postaci 4-metrowego pala. - O przyjazd obu artystów długo zabiegaliśmy. W przypadku Hiszpana, nasze starania trwały około 3 lata - powiedziała Pacewicz.

Polskie zespoły reprezentować będą na gdańskim festiwalu m.in. Teatr Pantomimy Mimo ze spektaklem "W niemym kinie", Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem "Dzieci Rewolucji" oraz Teatr Fuzja, który pokaże sztukę "Blackout" opowiadającą o świecie pozbawionym energii elektrycznej.

Impreza potrwa cztery dni - do niedzieli. Swoje przedstawienia pokaże osiem teatrów z Polski i 12 zespołów z zagranicy, w tym z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Korei Południowej.

Jak podkreślają organizatorzy, w programie znajdą się zarówno duże widowiska, jak i małe kameralne formy teatralne. - Pojawi się sporo produkcji z dużą dawką humoru, ale nie zabraknie też okazji do wzruszeń i refleksji - wyjaśniono w informacji przesłanej mediom dodając, że w przewidziano też spektakle adresowane do najmłodszych widzów.

Spektakle tegorocznej Feta prezentowane będą na terenie dwóch gdańskich historycznych dzielnic - Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Za sceny lub tło do spektakli posłużą tutaj m.in. bastiony będące niegdyś częścią miejskich fortyfikacji, zrewitalizowana ulica Łąkowa oraz okolice Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Organizatorami imprezy są miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury oraz Klub "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury.