Polskie Radio. Trójka ogłasza konkurs na dramat radiowy

Trójka, Teatr Polskiego Radia oraz Instytut Teatralny ogłaszają konkurs na dramat radiowy "NASŁUCHIWANIE: NIEPODLEGŁOŚĆ". Wyróżnione słuchowiska zastaną zaprezentowane jeszcze w tym roku na antenie Programu 3.

W środę 11 lipca w audycji "Do południa" (godz. 9.00-12.00) zastępca dyrektora Trójki i juror Mariusz Cieślik porozmawia o idei konkursu z przewodniczącym jury - prof. Jackiem Kopcińskim.

"NASŁUCHIWANIE" ma być wydarzeniem cyklicznym, które co roku zmieniać będzie podtytuł. - W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności temat konkursu mógł być tylko jeden: NIEPODLEGŁOŚĆ. Oczywiście odnosi się on do historii, ale zakres skojarzeń związanych z kluczowym pojęciem organizatorzy pozostawiają artystom - zapowiadają organizatorzy. Teksty inspirowane wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, a także samym pojęciem niepodległości, autorzy mogą nadsyłać do końca września.

- Teatr Polskiego Radia ma wspaniałą tradycję. Pisali dla niego najwięksi ze Zbigniewem Herbertem na czele. To jest akurat dobry przykład roli jaką w rozwoju dramaturgii odgrywało przez lata Polskie Radio. Kilka bardzo ważnych tekstów, przede wszystkim "Lalka", twórca "Pana Cogito" napisał właśnie z myślą o realizacji radiowej. Ale w historii literatury drugiej połowy XX i początków XXI wieku trudno wskazać znaczące nazwiska twórców, którzy nie współpracowaliby z Polskim Radiem. I do tej właśnie tradycji chcemy nawiązać naszym konkursem - mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

W skład jury konkursu weszli: Dominika Kluźniak - aktorka Teatru Narodowego; Krzysztof Czeczot - aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko "Andy"; Wawrzyniec Kostrzewski - reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu "La La Poland"; Mariusz Cieślik - zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i przewodniczący - prof. Jacek Kopciński z Instytutu Badań Literackich PAN, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

- W Polsce tworzy wielu dramatopisarzy kilku pokoleń obdarzonych bardzo ciekawą wyobraźnią radiową. Do nich adresujemy nasze zaproszenie, licząc także na udział w konkursie zdolnych debiutantów. Wierzymy, że temat pierwszej edycji "NASŁUCHIWANIA" zainspiruje pisarzy, traktujemy go bowiem bardzo szeroko. Pytamy: "jak rodziła się Niepodległa?", ale także "czym jest niepodległość" oraz "czy jesteś niepodległy?". W przyszłym roku i w latach następnych tematem naszego konkursu będą inne pojęcia ważne dla współczesności: migracje, gościnność, wiara - mówi prof. Jacek Kopciński.

W listopadzie jury ogłosi nazwiska laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas maratonu słuchowisk "NASŁUCHIWANIE" w Instytucie Teatralnym w Warszawie, a najlepsze dramaty zaprezentowane zostaną w listopadzie i grudniu na antenie Trójki. Nagroda główna to 10 tys. złotych (przyznane zostaną także nagrody za II i III miejsce oraz dwa wyróżnienia).

Partnerem akcji jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym.

Szczegóły konkursu już jutro w regulaminie na stronie internetowej trojka.polskieradio.pl oraz na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego