powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Spektakl o 1978 r. przygotowany przez młodzież dla Teatru Bagatela

"Rok 1978, czyli Polacy w kosmosie. Rekonstrukcja" - to tytuł spektaklu, który dla Teatru Bagatela w Krakowie przygotowała młodzież w wieku 10-18 lat. Premiera odbędzie się w sobotę na Scenie na Sarego.

Przedstawienie powstało w ramach cyklicznych warsztatów teatralnych, które od siedmiu lat prowadzą z młodzieżą artyści związani z Bagatelą. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 38 osób w wieku od 10 do 18 lat pracowało nad spektaklem, który widzów zaprasza do wędrówki w przeszłość sprzed 40 lat.

Rok 1978 - przypominają twórcy w informacji prasowej - był szczególny w powojennej historii: to rok lotu w kosmos pierwszego polskiego astronauty, rok piłkarskich mistrzostw świata w Argentynie, rok zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz, rok wyboru Polaka na papieża, rok pierwszego bliskiego spotkania trzeciego stopnia z UFO zarejestrowanego w Polsce.

"Te wszystkie wydarzenia stały się bodźcem, zachętą, pretekstem oraz tłem do powstania szalonej, mniej lub bardziej fikcyjnej opowieści ułożonej przez młodych aktorów" - czytamy w komunikacie prasowym.

Fabuła, nad której powstawaniem czuwał dramaturg Łukasz Drewniak, przypomina scenariusze science fiction.

-Rekonstruujemy dwie rzeczywistości, przyglądamy się obyczajom tamtej epoki, zastanawiamy, jak jedno społeczeństwo rozumiało drugie i jak kapitalizm przyglądał się socjalizmowi. Z jednej strony przypomnienie barwnego skontrastowanego świata, z drugiej - lekcja historii najnowszej - powiedział o spektaklu reżyser Dariusz Starczewski.

Kolejne spektakle po premierze to: 8 lipca oraz 22 i 23 września.