Wrocław. Jubileuszowa premiera Teatru Euforion

Od grudnia 2017 roku Teatr Integracyjny Euforion rozszerzył repertuar o spektakl "Wariat i zakonnica" wg Stanisława Witkiewicza. Jest to 20. premiera tego teatru, który działa już 23 lata - powstał 5 maja 1995 roku.

Teatr EUFORION to grupa integracyjna, w której wspólnie pracują osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, wolontariusze i terapeuci.

"Wariat i zakonnica" stanowi dla aktorów duże wyzwanie, ponieważ ten dramat, który powstał w 1923 roku, jest bardzo ostrą krytyką systemu leczenia psychiatrycznego opierającego się o izolację chorego. Przyjmowany jest na ogół jako dramatyczny protest przeciwko ograniczaniu wolności artystów. Zdarzało się, że w inscenizacjach tego dramatu występowali chorzy psychicznie podopieczni różnych instytucji. Na ogół jako statyści, grający w tle.

W Teatrze EUFORION główne role, w tym tytułowego Wariata i Zakonnicy, grają osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, udowadniając, że dzięki pracy w teatrze zdrowieją i rozwijają aktorski talent. Czytając teksty Witkiewicza odnosi się wrażenie, że autor bardzo dobrze poznał rzeczywistość szpitala psychiatrycznego. Pomimo prawie stu lat, które upłynęły od powstania tekstu, jego treści są w dużej mierze aktualne. W swojej inscenizacji Teatr EUFORION nie chce skupiać się na oskarżaniu lekarzy i systemu leczenia, usiłuje natomiast pokazać absurd skupiania się na teoriach naukowych w obliczu ludzkiego dramatu, co podkreśla poprzez wykorzystanie formy teatru lalkowego. Zbyt wielkie głowy, zbyt wiele teorii, zbyt mało współczucia i wzajemnego szacunku. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli prezentować "Wariata i zakonnicę" w różnych miejscach i środowiskach, by skłaniać do dyskusji o pozytywnych zmianach zachodzących w opiece psychiatrycznej - mówi reżyser spektaklu Anna Jędryczka - Hamera.

Najbliższy pokaz spektaklu "Wariat i zakonnica" odbędzie się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu we wrześniu 2018 roku.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego