powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Festiwal sztuki dla "najnajmłodszych" od dzisiaj

Od wtorku w Poznaniu trwa 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych "Sztuka Szuka Malucha". Na sześciodniową imprezę złoży się w tym roku 40 wydarzeń, w tym polskie i zagraniczne spektakle, spotkania twórcze i warsztaty.

Odbywająca się na Scenie Wspólnej w Poznaniu Sztuka Szuka Malucha to festiwal rodzinny, przygotowany z myślą o widzach w wieku do pięciu lat oraz ich opiekunach. Jak podkreślają jego organizatorzy, jest to najstarsze w Polsce wydarzenie tego typu, przeznaczone dla "najnajmłodszych" odbiorców.

W jego trakcie dzieci wspólnie z dorosłymi opiekunami "doświadczają sztuki i poszerzają granice wyobraźni, uczą się siebie nawzajem i zacieśniają relacje". W tegorocznym programie wydarzenia znajdą się spektakle teatralne i wydarzenia interaktywne, a także warsztaty twórcze, pobudzające kreatywność dzieci i rodziców. Gośćmi festiwalu będą artyści z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Słowacji a także Meksyku i Japonii.

- To festiwal niezwykły: dla większości dzieci jest on okazją do pierwszego w życiu spotkania z teatrem, tańcem, muzyką, plastyką. Czujemy się bardzo odpowiedzialni za jakość tego spotkania, dlatego starannie dobieramy wydarzenia do programu. Organizujemy też całą przestrzeń naszej Sceny Wspólnej tak, żeby była bezpieczna i przyjazna - powiedziała rzeczniczka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Ewa Obrębowska.

- Często mamy poczucie, że to wcale nie dorośli wprowadzają dzieci w świat sztuki, tylko dzieci uczą dorosłych, jak się na sztukę otworzyć, jak chłonąć ją wszystkimi zmysłami, jak ją czytać i jak się nią cieszyć - dodała.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Art Fraction Foundation, we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - inicjatorem nurtu teatru dla "najnajmłodszych" w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha. Festiwal zakończy się 8 lipca.