powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Chorea jedzie na Węgry

"Studium o Hamletach" Teatru Chorea i warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentowane zostanie 6 lipca w Danube Bend Theatre w Vac podczas V4 Festival and Theatre Meeting 2018.

Spektakl "Studium o Hamletach" odzwierciedla współczesne myślenie o Szekspirze, przez pryzmat tekstów Wyspiańskiego i Grotowskiego. Twórcy sięgali do zachowanych scenariuszy spektaklu Grotowskiego z roku 1964, do recenzji i relacji aktorów Teatru 13 Rzędów i do tekstu "Studium o Hamlecie" Wyspiańskiego.

"Chcieliśmy postawić siebie w tym punkcie, w którym stał zespół Grotowskiego ponad 40 lat temu. W punkcie niewiadomej, w punkcie rozdroża i zapowiedzi klęski w obliczu mierzenia się z wielkim tekstem." (T. Rodowicz)

Premierowe prezentacje spektaklu poprzedzone zostały sesjami prób i treningów fizycznych nawiązujących do metody Grotowskiego, pracą z tekstem Szekspira i wspólnym budowaniem dramaturgii spektaklu. Aktorzy wyszukiwali w dramacie Szekspira teksty najbliższe ich własnym doświadczeniom. Spektakl przekracza fabułę dramatu i jest wzbogacony o osobiste wypowiedzi aktorów dotyczące ich życiowych wyborów i tożsamości. Spektakl jest próbą odpowiedzi na pytanie kim dziś jest Hamlet? Dlaczego Grotowski za Wyspiańskim umieścił go na polskiej wsi, na cmentarzu? I czy można dziś Grotowskim czytać Szekspira?

***

"Studium o Hamletach" na Węgrzech

6 lipca 2018 (piątek), godz. 17:00

Danube Bend Theatre w Vac, Węgry