powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr Polski-w Podziemiu kończy sezon

Teatr Polski-w Podziemiu zaprasza na ostatnie w tym sezonie przedstawienia monodramu "Aleja Narodowa" w wykonaniu Dariusza Maja.

Spektakl, który wieńczy rok pracy, to sceniczna adaptacja powieści Jaroslava Rudiša, cenionego w Czechach dramatopisarza, powieściopisarza i twórcy komiksów, u nas ukazała się, stworzona wspólnie z Jaromirem 99, trylogia "Alois Nebel". W Polsce "Aleja Narodowa" została opublikowana w roku 2016 w przekładzie Katarzyny Dudzic-Grabińskiej, ona też zaadaptowała ją na potrzeby teatru i wyreżyserowała, anektując przestrzeń Piano-Baru w Dolnośląskim Centrum Filmowym (prapremiera 16 czerwca 2018).

Wykorzystywanie nieteatralnych przestrzeni na potrzeby performansów stało się cechą dystynktywną Podziemia z konieczności. W przypadku tego monodramu autorka koncepcji scenograficznej - Magdalena Stępień z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - zaaranżowała nieco klaustrofobiczną przestrzeń, którą wycięła za pomocą białej podłogi i ciemnego tła z Piano-Baru, sadzając widzów po jej trzech stronach. Główny bohater, uczestnik Aksamitnej Rewolucji w Pradze - tylko nie wiadomo, po której stronie: protestujących czy milicji - uważa się za "ostatniego Rzymianina". Hitlerowskie saluty tłumaczy, jak wielu innych narodowców nie tylko w Czechach i w Polsce, oczywiście tradycją rzymską. Zarówno w powieści, jak i w monodramie punktem kulminacyjnym jego monologu jest bolesna potyczka z regułami wolnego rynku. Narodowiec, bojownik antysystemowy, menel, pijak, ćpun, bohater?

Zapraszamy 6, 7 i 8 lipca, godz. 19.00, Piano-Bar w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu