powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Pranie. Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza

Joanna Kulmowa otrzymała pośmiertnie Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz dla najlepszego tomu poetyckiego roku 2017 za zbiorek pt. "37". Laureatami nagrody zostali także Michał Książek i Krzysztof Kuczkowski - podał Instytut Książki.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Michał Książek za tomik "Północny wschód". Po raz drugi w historii nagrody przyznano także Orfeusza Honorowego (pierwszym jego laureatem był w 2015 r. Feliks Netz). Otrzymał go Krzysztof Kuczkowski za tomik "Ruchome święta".

Nagrodę przyznało jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj i Teresa Tomsia.

W laudacji na cześć laureatki juror Antoni Libera napisał m.in.: "Kruchość ludzkiej percepcji. Jej zagadkowy sens. Ulotność samego istnienia. Nieuchwytność wszystkiego - czasu, przestrzeni, siebie. Te wszystkie tematy i kwestie kojarzą Joannę Kulmową z uniwersum Leśmiana. Ale jej poetyka jest inna - zwiewna, aforystyczna, kreślona cienką kreską. Te wiersze to epifanie z granicy jawy i snu, istnienia i niebycia, z przedsionka nieistnienia. Niezwykłe osiągnięcie: uchwycić to wszystko w słowa. I nadać im jeszcze powab melancholijnej piosenki. Doprawdy, mistrzowski tom".

Była to siódma edycja Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz, której laureatami w poprzednich latach byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz i Małgorzata Lebda.

Organizatorami nagrody są Muzeum Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.