powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wystawa poświęcona Lucjanowi Rydlowi

4 lipca o godz. 17.00 w Domu pod Krzyżem ( ul. Szpitalna 21) odbedzie sie wernisaż wystawy "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci".

Wystawa "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci" została przygotowana w salach wystawienniczych Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Okazją do jej realizacji stała się okrągła rocznica śmierci młodopolskiego artysty Lucjana Rydla (1870-1918).

Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater Plotki o Weselu Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Z pewnością takie podejście zakłamało obraz tego wybitnego człowieka, w negatywny sposób pokazało jego osobowość, nie pozwoliło dostrzec jego talentów i dorobku artystycznego. A Lucjan Rydel, z wykształcenia doktor praw, w swoim krótkim życiu uprawiał wiele zawodów, między innymi był pisarzem i publicystą, rozwijał twórczość poetycką, dramaturgiczną, był znakomitym tłumaczem, historykiem, krytykiem teatralnym, dyrektorem teatru, zaangażowanym społecznikiem, a także... ekspertem w zakresie rolnictwa. Różnorodność i bogactwo uprawianych dyscyplin zawodowych oraz społecznych, przy równoczesnym perfekcjonizmie, pewnym rozedrganiu oraz przysłowiowym gadulstwie, czyniło z niego osobę na wskroś ludzką, bliską, inspirującą.

Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku.

Na ekspozycji zaprezentowano między innymi: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, które stworzyły wielowątkową opowieść o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.

**

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci

Czas trwania: od 5 lipca do 9 grudnia 2018 roku

Otwarcie wystawy: 4 lipca 2018 roku, godz. 17.00

Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa