powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Supraśl. Rozpoczął się festiwal Podlasie SlowFest

Pokazy filmowe, koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, wycieczki z podglądaniem przyrody, słuchowiska - wszystko to złoży się na Podlasie SlowFest, który w sobotę rozpoczął się w Supraślu koło Białegostoku. Impreza potrwa do 12 sierpnia.

Będzie to druga odsłona tej imprezy, a złoży się na nią około 120 wydarzeń. Podlasie SlowFest to - jak mówią organizatorzy - wydarzenie rozciągnięte w czasie, niespieszne i dające czas na skupienie się na wydarzeniach kulturalnych, na dziele sztuki, bliższym kontakcie z twórcami, a także z samymi sobą i z naturą. Dlatego festiwal odbywa się w Supraślu - miasteczku położonym na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Festiwal podzielony jest na bloki tematyczne: wycieczki, kultura, muzyka, warsztaty, teatr, słuchowisko, kulinaria, literatura, film oraz film dla dzieci. W organizację zaangażowane są też lokalne instytucje i artyści. Organizatorom zależy, aby wydarzenia prezentowane na festiwalu były połączeniem sztuki i natury, lokalności i uniwersalności.

Podlasie SlowFest rozpoczął się piknikiem przed Domem Ludowym w Supraślu. Odsłonięto tam "Dzikiego supraskiego zwierza", czyli - jak informują organizatorzy - rodzinę dzików z gałęzi i konarów, która przez wszystkie festiwalowe dni będzie stała przy głównej scenie. Można było też posmakować regionalnych specjałów oraz porozmawiać z kuratorami i twórcami.

W programie są pokazy filmów. W tym roku z okazji 100. rocznicy urodzin Ingmara Bergmana odbędzie się retrospektywa jego filmów. Zaplanowano także spotkanie ze specjalistą od kina skandynawskiego Tadeuszem Szczepańskim oraz pokaz filmów dokumentalnych o Bergmanie. Będzie też można obejrzeć polskie filmy "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc i "Dzikie róże" Anny Jadowskiej. Odbędzie się również pokaz nagrodzonego na Berlinale Złotym Niedźwiedziem "Touch Me Not" Adiny Pintilie.

W ramach działań teatralnych zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy spektakl Teatru Wierszalin "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza.

Wśród propozycji muzycznych jest dziewięć koncertów, m.in. wybitnego holenderskiego wiolonczelisty Ernsta Reijsegera, zespołu Radical Polish Ansambl i Jacka Kleyffa.

Uczestnicy festiwalu będą też mogli posłuchać o szeptuchach, czyli szamankach i uzdrowicielach funkcjonujących na pograniczu natury, religii i magii, podejrzeć życie ptaków i nietoperzy, wziąć udział w warsztatach pisania ikon albo wybrać się z dziećmi na wyprawę kajakową.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pełny program znajduje się na stronie www.podlasieslowfest.pl.

Festiwal został dofinansowany z budżetów województwa podlaskiego i miasta Supraśl.