powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Wkrótce III Festiwal Sztuk Performatywnych i Przestrzennych

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych i Przestrzennych "Terytoria" rozpocznie się w piątek w Toruniu. Artyści wystąpią na Bulwarze Filadelfijskim nad Wisłą. W wydarzeniu wezmą udział performerzy z Polski, Litwy, Holandii i Norwegii.

Festiwal potrwa do niedzieli 8 lipca. Jego kuratorem jest dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Wacław Kuczma, który zainauguruje imprezę. Tematem tegorocznej edycji jest wolność.

Tytuł wydarzenia nawiązuje do terytorium wspólnotowego, które może być rozumiane jako przestrzeń mentalna. Można ją wypełnić emocjami, wspomnieniami, sensami i znaczeniami. Organizatorzy podkreślają również, że jest ona nasycona osobistymi i zbiorowymi miejscami pamięci, które utrwalają związek wspólnoty wyobrażeń z terytorium wspólnego zamieszkiwania.

Goście festiwalu mogą liczyć na zaskakujące ujęcia tematu, rozmaite interpretacje słowa "wolność", a także niekonwencjonalne wkomponowanie sztuki w przestrzeń miejską. Bulwar Filadelfijski w Toruniu jest miejscem chętnie odwiedzanym przez miejscowych i turystów, a w wakacje staje się areną wielu wydarzeń kulturalnych.

- Warto podkreślić, że "Terytoria" to festiwal nie tylko sztuk performatywnych, ale też przestrzennych. Miejsce, w którym będzie odbywał się festiwal, jest dla nas bardzo ważne. W tym roku po raz drugi będzie to Bulwar Filadelfijski, a więc specyficzna przestrzeń miejska, w której spotykamy się z mieszkańcami Torunia. Przekonamy się, jak ta przestrzeń zadziała na performerów z Litwy, Holandii czy Norwegii, ale też zmierzą się z nią osoby, które mieszkają w Toruniu i znają Bulwar z codziennego kontekstu. III edycja nosi podtytuł "Skazani na wolność", więc będziemy przyglądać się paradoksom, jakie tkwią w tym pojęciu - powiedziała Paulina Tchurzewska z CSW.

Przed mieszkańcami Torunia i gośćmi zaprezentuje się przez trzy festiwalowe dni dziewięciu artystów. Wśród nich m.in. Marija Griniuk (Litwa), Roland Bal (Holandia), Marte Edvarda (Norwegia), Zidrija Janusaite (Litwa), a także Polacy - Mikołaj Makiłła, Kolektyw Paraperformance, Dawid Paweł Lewandowski i Grupa Teatru Tańca. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Dwa lata temu performerzy podczas pierwszej edycji festiwalu działali w przestrzeni toruńskiej Starówki, która od 1997 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Rok temu przenieśli się na Bulwar Filadelfijski, a tematem ich spotkania artystycznego z torunianami i gośćmi była Wisła i obchody Roku Rzeki Wisły.