powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - na ul. Próżnej

- Docelowa siedziba Teatru Żydowskiego będzie mieściła się w kamienicy przy ul. Próżnej 14 - zapowiedziała w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Myślę, że kolejny "wędrujący" teatr znajdzie swoje miejsce na stałe - dodała.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz utworzenie nowej siedziby placówki zapowiedziała podczas briefingu prasowego w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Oceniła, że "musi być miejsce dla Teatru Żydowskiego" i przypomniała, że nowa siedziba będzie mieściła się przy placu Grzybowskim, gdzie znajduje się i synagoga, i przestrzeń, która została "po Warszawie przedwojennej, która jest oryginalna".

- W związku z tym, to jest bardzo dobre miejsce na siedzibę (Teatru Żydowskiego) - podkreśliła. Dodała, że dostosowanie miejsca do potrzeb teatru na pewno będzie pracą trudną i żmudną, m.in. z tego względu, że kamienica przy Próżnej jest stara. Ale - jak mówiła - po głębszej analizie doszła "do wniosku, że jest to wykonalne, oczywiście przy pewnym wysiłku konserwatora".

Jak przypomniała Gronkiewicz-Waltz, Teatr Żydowski to kolejna instytucja, która nie posiada obecnie własnej siedziby. - Myślę, że kolejny "wędrujący" teatr znajdzie swoje miejsce na stałe, ponieważ wędrował (reżyser Krzysztof) Warlikowski, wędrował "Kwadrat", tak że tych "bezdomnych" teatrów wędrujących mieliśmy kilka. One doczekały się siedziby, i z taką nadzieją - myślę - że doczeka się też siedziby w tym miejscu Teatr Żydowski - dodała.

- Nie ukrywam, że na ten dzień czekałam razem z zespołem przynajmniej dwa lata - powiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Jak przypomniała, "po dwóch latach bez własnej siedziby, po zburzeniu naszego teatru i aż 16 premierach zrealizowanych na scenach zaprzyjaźnionych teatrów, instytucji, Teatr Żydowski wraca do ocalonego skrawka dawnej, żydowskiej Warszawy, o której przypominają domy oznaczone numerami 7, 9, 12, 14".

- Próżna tętniła życiem żydowskim (...) Jesteśmy niezmiernie szczęśliwy, że za sprawą nowego teatru (...) współczesna sztuka i kultura wróci na ulicę Próżną - dodała.

Z kolei burmistrz dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek przypomniał, że "kamienica przy Próżnej 14 to ta część, która od wielu lat pozostawała w takim stanie zawieszenia". - Jestem o tym głęboko przekonany, że za kilka lat - gdy spojrzymy na to miejsce - będziemy widzieli taki wspaniale przywrócony do życia kawałek przedwojennej Warszawy - powiedział.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wynajmował siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce w budynku przy placu Grzybowskim 12/16, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Obecnie teatr mieści się przy ul. Senatorskiej 35.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w 1949 r. w wyniku połączenia Dolnośląskiego teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi.. Działał w obu tych miastach i występował gościnnie w całej Polsce od 1955 r., kiedy to z inicjatywy Idy Kamińskiej przeniósł się do Warszawy. Do 1970 r. działał w nieistniejącym już budynku przy ul. Królewskiej 13, następnie przeniósł się do budynku przy pl. Grzybowskim.

Jest jedynym w Polsce i jednym z dwóch w Europie teatrów wystawiających spektakle w jidysz. Na scenie prezentowane są sztuki z klasyki literatury i teatru jidysz, a także spektakle rewiowe i kabaretowe, oraz inne, podejmujące tematykę żydowską. W Teatrze działa również Centrum Kultury Jidysz.