Rok 2012 - podsumowania

19-12-2012
20-02-2013
Pożegnania i nadzieje. Podsumowanie teatralne roku 2012
Być może najbardziej znaczące są odejścia. W roku 2012 zmarli Erwin Axer i Jerzy Jarocki - reżyserzy o fundamentalnym znaczeniu dla historii polskiego teatru drugiej połowy XX wieku. Z tej dwójki aktywny w ostatnich latach był już tylko Jarocki, mimo to trudno się oprzeć wrażeniu, że ich odejście kończy jakąś epokę - pisze Jolanta Kowalska w portalu o.pl.
02-02-2013
Zmiany, zmiany, zmiany. Podsumowanie roku teatralnego 2012 na Pomorzu
Bezapelacyjnym zwycięzcą zeszłego roku był Teatr Wybrzeże, który właściwie w pojedynkę musiał bronić honoru i poziomu współczesnego teatru dla dorosłych. 11 premier to rekord nie tylko na Pomorzu, to potwierdzenie pozycji i możliwości sceny, która zasługuje na zdecydowanie większe dostrzeżenie w skali kraju - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
15-01-2013
Porządek i ferment, czyli co się działo w krakowskich teatrach w 2012 roku
Krakowskie życie teatralne jest dość uporządkowane i toczy się statecznie. Teatry potrzebują spokoju, jeżeli chcą porządnie pracować, ale przekłada się on zwykle na dość przeciętne przedstawienia. Od czasu do czasu przydałoby się nieco fermentu, coś poza owym środkiem. W tym roku jakoś nie było na ferment miejsca - pisze Joanna Targoń przy okazji plebiscytu Kulturalne Odloty.
14-01-2013
Podsumowanie roku 2012 - Muzyka w Krakowie
Choć miniony 2012 był rokiem kryzysowym pod względem ekonomicznym, wcale nie dało się tego odczuć w prezentacjach muzyki klasycznej. Odbyło się wiele imprez. Oto te, które warto przypomnieć - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.
11-01-2013
Poza sceną
Miniony rok przebiegł pod znakiem przywracania pamięci łódzkich historii, ikon i mitów Scena może być miejscem, gdzie dowiadujemy się istotnych rzeczy o sobie i mieście - pisze Igor Rakowski-Kłos w Gazecie Wyborczej - Łódź.
07-01-2013
Teatralny rok 2012: czekając na... dyrektorów
To nie był dobry rok dla poznańskiego teatru. Muzyczny czekał pół roku na szefa, Nowy dopiero zaczyna pokazywać nową twarz, dlatego najważniejsza premiera to maltański "Slow Man" - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
07-01-2013
Podsumowania 2012 w polskim teatrze
Bez specjalnego wstępu kilka informacji: premiery odbywały się głównie w tym roku, niekiedy dwa lata temu, większość jednak to nowe spektakle. Kryterium oczywiście jest subiektywne do bólu, co bardzo proszę brać pod uwagę. Jest nim tylko i wyłącznie gust Miernika:-) Najlepsze spektakle teatrów nieinstytucjonalnych też biorę pod uwagę, we wszystkich kategoriach - pisze Bartłomiej Miernik na swoim blogu.
04-01-2013
Artysta nasz coraz chudszy
2012 zapamiętamy jako rok potężnych cięć budżetowych w kulturze, kontrowersji wokół budowy sali koncertowej oraz wprowadzenia strategii rozwoju kultury, która może zmienić sposób, w jaki postrzegamy życie artystyczne w Toruniu - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
03-01-2013
Festiwale w Łodzi: czy mamy się czym chwalić?
Nawet prawo własności do największej idei nie gwarantuje... dofinansowania z miejskiego budżetu. Przekonali się o tym w 2012 roku organizatorzy festiwali i innych wydarzeń kulturalnych - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
03-01-2013
Manifesty, protesty i kim jesteś, widzu
Zamiast układania list "top ten" i "must see" - ćwiczenia z pamięci. Powspominajmy. Bez nostalgii, wybiórczo i tendencyjnie. Teatralne podsumowanie roku 2012 - pisze Joanna Wichowska w Krytyce Politycznej.
03-01-2013
Teatr Muzyczny w liczbach, czyli podsumowanie 2012 roku
Pierwsze dni Nowego Roku to czas podsumowań tego, co już za nami. W 2012 roku, mimo zamknięcia w czerwcu Dużej Sceny, Teatr Muzyczny w Gdyni odwiedziło blisko 138 tys. widzów, a wpływy przekroczyły kwotę pięciu milionów złotych.
02-01-2013
Perły i plewy 2012
Największe osiągnięcia i najboleśniejsze wpadki polskiej kultury w subiektywnej ocenie ekspertów, ludzi teatru, filmu, muzyki, sztuki i mediów. Oceniają m.in. Kunc, Pietras, Nowak, Skąpski, Pietrasik, Szulkin i Raczek.
02-01-2013
Mrozek: Kto kupi sobie teatr - podsumowanie roku 2012
Na pierwszym planie protesty, petycje i dyrektorzy. Artyści wymierzali w rządzących ostre wypowiedzi - także poza sceną. Minister kultury odpowiadał na blogowe wpisy aktorów. A samorządowcom dostawało się jeszcze bardziej niż ministrowi - Witold Mrozek podsumowuje mijający rok teatralny.
29-12-2012
Kto nie widział, niech żałuje. Subiektywne podsumowanie 2012 roku w częstochowskiej kulturze
Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Postanowiłem i ja zebrać te przedsięwzięcia kulturalne, które podsunęła mi pamięć. Taka spontaniczna selekcja pozwala wyłonić rzeczy ważne lub przynajmniej nowe w kulturalnym pejzażu miasta - pisze Tadeusz Piersiak w Gazecie Wyborczej - Częstochowa.
29-12-2012
Minister Bogdan Zdrojewski: W mijającym roku wydaliśmy 800 mln zł
- Rada do spraw Instytucji Artystycznych ma odnosić się do konkretnych problemów i sugerować konkretne rozwiązania, za którymi będzie stał minister. Odbyło się już pierwsze spotkanie, poinformowałem o sytuacji w 2012 roku i o prognozach na rok 2013. Najwięcej jest oczekiwań ze strony środowiska teatralnego. Przyszły rok będzie bowiem w samorządach trochę gorszy niż obecny - z Bogdanem Zdrojewskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawia Jacek Cieślak z Rzeczpospolitej.
28-12-2012
Kulturalny TOP 2012. Podsumowanie roku
Co się wydarzyło w 2012 roku? Jakie przedsięwzięcia, naszym zdaniem, zasługują na szczególne uznanie? W subiektywnym rankingu znalazły się wydarzenia, które wyjątkowo ożywiły trójmiejski krajobraz kulturalny - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
28-12-2012
W tył czy do przodu
Cieszy mnie fakt, iż ucichły już wreszcie przebąkiwania, by zlikwidować albo zreorganizować - odbierając mu samodzielność - Wrocławski Teatr Pantomimy. To był dobry rok dla zespołu z ulicy Dębowej - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
27-12-2012
Rok niespokojnego teatru na Śląsku
Nowe realizacje, czasami ocierające się o skandal, młodzi i obiecujący twórcy, udane prezentacje na festiwalach, nagrody, spektakularne sukcesy i zmarnowane szanse. Śląskie teatry nie szczędziły w mijającym roku swoim widzom wrażeń - pisze Aleksandra Czapla-Oslislo w Gazecie Wyborczej - Katowice.
20-12-2012
Rok 2012. Widz broni artysty
Konkursy na dyrektorów i społeczne protesty przeciwko likwidacji różnych instytucji przyćmiły muzyczne wydarzenia. Tych zresztą nie było wiele - o muzyce w mijającym roku pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
20-12-2012
Wydarzenia 2012 r. w Krakowie
Dzięki Boskiej Komedii Kraków zamienił się na kilka dni w stolicę polskiego teatru. Wyjątkowa atmosfera dosłownie rozsadzała teatry, w których odbywały się przedstawienia. Tworzyli ją nie tylko artyści, ale także publiczność i wszyscy zaangażowani w organizację festiwalu. Boska wpuściła do Krakowa trochę świeżości, przewietrzyła stare mury i przepędziła z miasta koterię, dając widzom niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w niezależny świat teatru, który na co dzień nie jest tak łatwo dostępny - pisze Urszula Wolak w podsumowaniu wydarzeń kulturalnych.
20-12-2012
Polskie Radio. Rok 2012 w teatrze i nie tylko
Dzisiejsza audycja "Trójka pod księżycem", nadawana tuż po północy w radiowej Trójce, poświęcona będzie podsumowaniu roku 2012 w teatrze i nie tylko. Gośćmi Barbary Marcinik będą Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego, Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
19-12-2012
Rok 2012. Wiara i kryzys na scenie
Dominowały spektakle o religijności i buncie społecznym. Brakowało arcydzieł. Pogłębia się chaos administracyjny - o teatrze w mijającym roku pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
18-12-2012
Inżynier Mamoń to ja
Czy piszesz o żarciu, czy o teatrze, zawsze o tej porze roku pojawia się zamówienie na podsumowanie minionych 12 miesięcy - pisze w felietonie dla Przekroju Maciej Nowak.