powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Puńsk. 60-lecie Litewskiego Teatru Stodolanego

Litewski Teatr Stodolany działający przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku obchodzi swoje 60-lecie. Jubileusz Litwini będą świętować w piątek wieczorem.

Puńsk to miejscowość, która nazywana jest stolicą Litwinów w Polsce. Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (na zdjęciu) jest najstarszym teatrem tego typu w Polsce. Powstał w 1958 roku.

Teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Są to głównie komedie. Jest to teatr żywy, optymistyczny i humorystyczny.

- Teatr stodolany to tradycja litewska, którą udało się zachować w Puńsku. Dawniej w każdej wsi była grupa teatralna. Od kilkudziesięciu lat ta sytuacja się zmieniała. Teatry przestawały istnieć, działały tylko gdzieś w domach kultury - powiedziała PAP Asta Pieczulis, dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (DKL).

Wieczorem w DKL w Puńsku odbędą się uroczyste obchody 60-lecia puńskiego teatru. Jego aktorzy zaprezentują premierę spektaklu komediowego pt. "Garbaty Osiołek". Jak dodała Pieczulis, spektakl ten był pierwszą sztuką stodolaną wystawioną 60 lat temu w DKL w Puńsku.

Po uroczystości przy domu kultury zostanie posadzony pamiątkowy dąb z okazji istnienia Teatru Stodolanego Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Do niedawna był to jedyny teatr stodolany w Polsce. Jak informuje Pieczulis, teraz jest ich siedem. Są one prowadzone w Puńsku, Sejnach i Suwałkach.

Od 27 lat w Puńsku odbywa się Festiwal Teatrów Stodolanych. Festiwal organizowany jest w skansenie, który został zbudowany w Puńsku 26 lat temu. Jest to okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w. Składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny XIX-wieczny wystrój. Przedstawienia są prezentowane na klepisku stodoły. W sobotę 23 czerwca festiwal odbędzie się po raz 27.

Pierwsza litewska sztuka stodolana została wystawiona w 1907 roku. Rozkwit twórczości stodolanej miał miejsce w okresie międzywojennym. Teatry prężniej zaczęły działać jednak w latach 80. XX wieku.