Warszawa. Spektakl "Klątwa" obrażał uczucia religijne

Oliver Frljicic, reżyser spektaklu wystawionego w prowadzonym przez miasto Teatrze Powszechnym, może w najbliższym czasie dostać zarzuty.

«Śledztwo w sprawie "Klątwy" trwa od 15 miesięcy. Spektaklowi zarzucano profanację krzyża, część krytyków czuła się obrażona udawanym stosunkiem oralnym z figurą Jana Pawła II. Przed teatrem organizowano pikiety i modlitwy różańcowe.

Niedawno Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, zapowiadał w rozmowie ze "Stołeczną", że na dniach gotowa ma być opinia biegłego z zakresu religioznawstwa.

Ekspert z UKSW: "Klątwa" obraża uczucia religijne

Ta ekspertyza jest już gotowa. Jak poinformowało Radio Zet, przygotował ją prof. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, współpracownik Konferencji Episkopatu Polski. Orzekł, że spektakl obrażał uczucia religijne.

W tej sytuacji reżyser "Klątwy", Chorwat Oliver Frljicic, może niebawem usłyszeć zarzuty. Art. 196 Kodeksu karnego precyzuje, że "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Spektakl trafił do kampanii wyborczej

- Państwo nie pozwoli deptać świętości, w tym pamięci świętego Jana Pawła II - tak wszczęcie śledztwa w sprawie "Klątwy" komentował w ub. r. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, obecny kandydat PiS na prezydenta Warszawy.

Przeciwne stanowisko zajął w maju Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. - Kultura powinna być taka, jak to miasto: wolna, oryginalna, różnorodna. Czasem niepokorna. Ani państwo, ani samorząd nie są od tego, żeby programować kulturę, tylko tworzyć jej warunki dla rozwoju. Kultura musi skłaniać do myślenia. Pomysły, by kulturę cenzurować, powinny trafić na śmietnik historii - przekonywał na konferencji przed Teatrem Powszechnym.

Teatr Powszechny: "Klątwa" to wyrazisty głos sprzeciwu wobec radykalizmu religijnego

Rok temu Teatr Powszechny opublikował oświadczenie ws. "Klątwy": "Konsekwentnie stoimy na stanowisku, że teatr repertuarowy jako publiczna instytucja kultury ma obowiązek realizować swoje plany artystyczne, podejmując trudne, niekoniecznie powszechnie akceptowane tematy. (...) Spektakl "Klątwa" zagraliśmy od czasu premiery 20 razy i obejrzało go ponad sześć tysięcy widzów. Każdy pokaz kończył się długimi owacjami na stojąco. (...) "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia ujawnia wielowymiarowe napięcia społeczne i jest wyrazistym głosem sprzeciwu wobec radykalizmu ideologicznego i religijnego, który zyskuje coraz większą bezkarność. Uważamy, że obowiązkiem teatru jest grać. Mamy nadzieję, że ostatnie spektakle sprowokują debatę nad kształtem demokracji w Polsce".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego