powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wielkopolska. "Teatr w Małym Mieście i Gminie" po raz szósty

23 czerwca w Nekli ruszy szósta edycja projektu "Teatr w Małym Mieście i Gminie", organizowany przez Fundację Wspierania Twórczości Niezależnej. Przez całe lato, do 8 września, w licznych wielkopolskich miejscowościach odbywać się będą spektakle m.in. Teatru Ewolucji Cienia i Teatru Łata z Poznania, Teatru Hom z Katowic i Teatru Nikoli z Krakowa.

Szczegóły i relacje na bieżąco pod linkiem: https://www.facebook.com/teatrwmalymmiescie/

Spektakle prezentowane podczas projektu Teatr w Małym Mieście i Gminie 2018:

"Czas Wilka" Teatru Ewolucji Cienia z Poznania to spektakl dotykający problemu nakręcającej się spirali nienawiści. Sytuując akcję na osi człowiek - wilk, artyści uciekają się do alegorii; chcą pobudzić widza do zastanowienia się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie chcą przestrzec przed obudzeniem wilka, który drzemie w każdym z nas. Śledząc informatory medialne widzimy, że nie jest to temat przebrzmiały - wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę, aby zobaczyć jak do niedawna "bratnie" narody zmieniły się w zapiekłych wrogów Spektakl widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku.

--

"Ukryte" Teatru Hom z Katowic, to spektakl pantomimiczny, inspirowany twórczością Tima Burtona.

"Ukryte" - to miejsce do którego ucieka człowiek przed nudą i frustracją dnia codziennego. Chłopiec w nim zamknięty, ma tam swoją kolekcję lalek. Jednak gdy nie patrzy, emocje które przyniósł do ich ukrytego, nakręcanego świata, rodzą ich własne małe błahostki, miłostki... i tragedie.

Spektakl został uhonorowany na XLI Tyskich Spotkaniach Teatralnych wyróżnieniem za plastykę i ruch sceniczny.

--

"Morskie opowieści" Teatru Łata z Poznania. To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku, rodem z niemego kina - uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy wyruszają w rejs. Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Okazuje się bowiem, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając , że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.

--

"Polowanie na motyle" - to najnowszy spektakl Teatru Łata i Teatru Gili Gil z Poznania, w reżyserii Igora Fijałkowski - aktora Teatru Animacji z Poznania, ubiegłorocznego stypendysty w dziedzinie artystycznej. Łącząc bogate i różnorodne doświadczenia artystyczne aktorów zaprezentujemy spektakl na wysokim poziomie zarówno pod względem formy jak i treści. Artyści chcą w lekki i zabawny sposób, wcielając się w role ogrodowych krasnali, opowiedzieć dzieciom o szacunku do naturalnego środowiska i życia owadów. Jedną z form przekazu będą ogromne formy (lalki) owadów (pająk, motyle, gąsienica), które wzbogacą sferę wizualną przedstawienia, tak bardzo ważną dla młodego odbiorcy.

--

"Krawiec Niteczka" - bajka na czterech aktorów, w wykonaniu Asz Teatru z Poznania.

"Krawiec Niteczka" to spektakl oparty na opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego. "W miasteczku Tajdarajda mieszkał krawiec, pan Józef Niteczka. Miał bródkę taką jak koziołek i wciąż był wesoły. Chudy był bardzo. Każdy krawiec na świecie jest chudy, bo tak już jest, gdyż krawiec musi przypominać igłę i nitkę!

Pan Niteczka bardzo lubił jeść makaron i nie mógł jeść niczego innego tylko makaron, bo nic innego nie chciało mu przejść przez gardło. Dobry był to człowiek i zawsze uśmiechnięty. Byłby żył sobie szczęśliwie, gdyby nie pewna Cyganka..." Tak zaczyna się bajka, a gdzie zawiedzie Niteczkę wróżba Cyganki, kogo spotka na swej drodze, jakich przygód doświadczy, zobaczycie sami.

--

"Maruczella" w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Spektakl wielokrotnie nagradzany w kraju i poza granicami!

"Maruczella" opowiada o damsko-męskich perypetiach; łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federico Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Perfekcyjnie łącząc pantomimę z taneczno - komicznymi scenkami "Maruczella" jest ofertą dla całych rodzin, wzbudzając salwy śmiechu tak u małych jak i dużych widzów.

"Podróże dookoła świata" Teatru Łata to interaktywny program teatralny dla dzieci, podczas którego widzowie wraz z aktorami odwiedzają najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiedzie ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci poznają specyfikę danego rejonu uczestnicząc w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce. Jest to dynamiczny spektakl, pełen balonowych niespodzianek, okraszony deszczem wystrzałowych konfetti, w który chętnie włączają się również i dorośli.

******

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

23.06 - Nekla - Park w Nekli,

- godz. 17.00 Teatr Łata "Morskie Opowieści",

- godz. 18.30 Teatr Nikoli "Maruczella"

***

30.06 - Bojanowo - Amfiteatr im. Mieczysława Stoora,

- godz. 17.00 Teatr Łata i Teatr Gili Gili "Polowanie na motyle",

- godz. 20.00 Teatr Nikoli "Maruczella"

***

01.07 - Krotoszyn - Rynek,

- godz. 17.30 Teatr Łata i Teatr Gili Gili "Polowanie na motyle",

- godz. 19.30 Teatr Nikoli "Maruczella"

***

02.07 - Nowy Tomyśl - NOK, ul. Tysiąclecia 3 - Muszla koncertowa

- godz. 15.00 Teatr Łata "Podróże dookoła świata"

- godz. 17.00 Teatr Łata "Morskie opowieści"

***

06.07 - Duszniki - Park w Dusznikach

- godz. 17.30 Teatr Łata i Teatr Gili Gili "Polowanie na motyle"; warsztaty lalkarskie dla dzieci

- godz. 19.00 Teatr AszTeatr "Krawiec Niteczka"

***

08.07 - Pobiedziska - Rynek

- godz. 17.00 Teatr Łata i Teatr Gili Gili "Polowanie na motyle"

- godz. 20.00 Teatr Hom "Ukryte"

***

29.07 - Złocieniec - teren rekreacyjny przy Placu im. Włókniarzy

- godz. 18.00 Teatr Łata "Podróże dookoła świata"

- godz. 23.00 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

04.08 - Książ Wielkopolski - Amfiteatr ul. Strzelecka 16

- godz. 18.30 Teatr Łata "Morskie opowieści"

- godz. 21.30 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

***

05.08 - Ślesin - Rynek

- godz. 18.30 Teatr Łata "Podróże dookoła świata"

- godz. 21.30 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

10.08 - Buk - Park Harcerza, ul. Dobieżyńska 27

- godz. 11.00 Teatr Łata i Teatr Gili Gili "Polowanie na motyle"

- godz. 12.00 Teatr Nikoli "Maruczella"

***

25.08 - Krajenka - Rynek

- godz. 18.30 "Morskie opowieści"

- godz. 21.00 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

***

08.09 - Mikstat - Rynek

- godz. 19.30 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

***

16.09 - Damasławek - GOK Damasławek

- godz. 17.00 Teatr Łata "Morskie opowieści"

- godz. 19.00 Teatr Ewolucji Cienia "Czas Wilka"

--

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.