powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Spektakl dla turystów" w Komunie// Warszawa

Komuna// Warszawa zaprasza na premierę "Spektaklu dla turystów" w reżyserii Wojtka Ziemilskiego i choreografii Marii Stokłosy.

Oparty na oryginalnej choreografii Marii Stokłosy, za każdym razem improwizowanej na nowo, "Spektakl" dąży do niemożliwego - do przeprowadzenia publiczności przez wszystko, co składa się na ruch ludzkiego ciała - osobowość, biografię, filozofię, historię. To, co nieznane, stanie się znajomym, taniec przemówi, tradycje scalają na nowo.

Jej taniec jest jak cukierek. To tak, jak kiedy idziesz do babci i babcia daje ci cukierka. I bierzesz tego cukierka, i jest słodki. I wcale nie chcesz o tym mówić. Nie chcesz wiedzieć z czego się składa, ani czy jest rakotwórczy. Babcia mówi: "Mam cukierka, chcesz?". A ty na to: "Chcę!" I go zjadasz, i jest słodki. Całe ciało ci się trzęsie ze słodkiej rozkoszy. Przeżywasz krótką chwilę spełnienia. Odrobinę wspaniałości. I właśnie to jest twoje najpełniejsze doświadczenie.

Projekt powstał w ramach projektu Przed wojną / Wojna / Po wojnie Komuny// Warszawa oraz National Reconciliation Slovensko mladinsko gledališče z Lublany.

Spektakl w języku angielskim z polskimi napisami.

21, 22, 23 czerwca, godz. 19.00

Lubelska 30/32, Warszawa

Bilety:

30 zł ulgowy

40 zł normalny

Do kupienia w serwisie: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/komuna-warszawa,641 i w miarę dostępności na pół godziny przed spektaklem (tylko gotówka)

***

Spektakl zrealizowany w ramach cyklu:

"Przed wojną / Wojna / Po wojnie"

"Przed wojną / Wojna / Po wojnie", to trzyletni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: "trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać".

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie - Brexit - wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W opowiada o wojnach - w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny - nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne - skupione na praktyce i cenie przetrwania.

W 2017 roku w pracy nad cyklem wzięli udział: Komuna// Warszawa we współpracy z Joanną Wichowską i Rosa Sarkasian (odc. I), Agnieszką Jakimiak (odc. II), Bojana Dordjeva i Sinisy Ilica (odc. III), Cezary Tomaszewski ("Cezary idzie na wojnę"), Anna Smolar ("Ośrodek wypoczynkowy"), Grzegorz Laszuk ("Hannah Arendt. Ucieczka").

Jesienią 2018 planowana jest w tym cyklu jeszcze premiera spektaklu Weroniki Szczawińskiej.

Specjalne podziękowania: Kacper Andruszczak, Aleksandra Borys, Ania Hautz, Asia Horowska, Michał Kos, Ramona Nagabczyńska, Sebastian Słomiński, Kamila Smętkowska, Ola Śliwińska, Dominika Wojtulewicz

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Partner: Instytut Adama Mickiewicza.