powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Sztuka Magdy Drab w czerwcowym Dialogu

"Film odcinkowy z ludźmi w tle" to trzeci już dramat młodej legnickiej aktorki i dramatopisarki, który opublikował poświęcony dramaturgii współczesnej miesięcznik Dialog. W czerwcowym numerze publikacji tekstu sztuki towarzyszy rozmowa z autorką zatytułowana "Humor jako narzędzie tortur".

Akcja dramatu "Film odcinkowy z ludźmi w tle" Magdaleny Drab dzieje się w obozie jenieckim w nieokreślonym kraju w przyszłości, podczas wojny, o której niewiele wiemy. Garstka jeńców, trzymana w dużej szklanej klatce niczym w terrarium, ogląda wyświetlany na jednej ze ścian serial komediowy o głupim i okrutnym okupancie, Kapitanie Loku. Pełne czarnego humoru parodie wojennych narracji przeplatają się z przejmującymi scenkami z życia (i umierania) więźniów. Sztuka odsyła do historii obozowych, ale można ją też rozumieć metaforycznie, jako niepokojący model kultury.

To już trzeci dramat Magdy Drab opublikowany w zaledwie trzy lata w teatralnym miesięczniku. Po opublikowaniu pierwszego, jakim byli "Dzielni chłopcy" w kwietniu 2016 roku, redaktor naczelny Dialogu Jacek Sieradzki, biorąc udział w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr podsumowującej sezon teatralny 2015/2016, wskazał na Magdalenę Drab i jej sztukę w kategorii najciekawszy "debiut w druku aktorki i autorki". Sztuką zainteresowała się Teatroteka, co w rezultacie przyniosło jej wersję filmową zrealizowaną w formule teatru telewizji. W lutym br., w drugiej edycji Teatroteka Fest, sztuka wyreżyserowana przez Szymona Waćkowskiego zdobyła nagrodę publiczności.

Przed rokiem jej sztuka "Słabi. Ilustrowany banał teatralny" okazała się najciekawszym i najbardziej oryginalnym dramatem spośród 238 sztuk nadesłanych na konkurs jubileuszowej 10. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Magda Drab zdobyła nie tylko główną nagrodę konkursu, ale także Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną, zaś tekst sztuki opublikował majowy numer Dialogu z 2017 roku.

"Dzielni chłopcy" wkrótce trafią na scenę i do repertuaru legnickiego teatru. Będzie to nowa, odświeżona wersja sztuki. Autorka zrezygnowała bowiem z konstrukcji odwołującej się do biblijnych przykazań, czego wyrazem jest także skrócenie i uproszczenie pierwotnego tytułu sztuki ("Dzielni chłopcy. Sztuka w kilku przykazaniach opowiadająca losy dzielnych chłopców i paru innych osób zamieszanych w historię"). Nie będzie to jednak pierwszy kontakt legnickiej publiczności z tym tekstem, który na Scenie Gadzickiego zaprezentowano w czerwcu 2015 roku podczas dramatyzowanego czytania w reżyserii i z udziałem autorki.

- Nadal chcę zrozumieć emocje, które sprawiają, że kibicowanie swojej drużynie jest jak religia. Pełne patosu, grupowej solidarności, ale też skierowanej na zewnątrz agresji. Spektakl zrealizuję w konwencji widowiska sportowego, którego bohaterami będą kibice - objaśnia Magda Drab.

Premierę sztuki w jej autorskiej reżyserii ze scenografią Izabeli Stronias, muzyką Amadeusza Naczyńskiego i reżyserią świateł Katarzyny Łuszczyk, zaplanowano na niedzielę 9 września na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej.